Chcemy oferować wszystkie rodzaje paliw - mówi wiceprezes Unipetrolu

Chcemy oferować wszystkie rodzaje paliw - mówi wiceprezes Unipetrolu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Diametralne przeobrażenie rynku w kierunku paliw alternatywnych zajmie co najmniej pół wieku. Nie znaczy to jednak, że nie należy się do tych zmian przygotowywać już dzisiaj - przekonuje w rozmowie z WNP.PL Tomasz Wiatrak, wiceprezes Unipetrolu odpowiedzialny za segment detaliczny.

  • - W ciągu najbliższych dziesięciu lat nie należy spodziewać się znaczących zmian, jeśli chodzi o dostępność paliw alternatywnych - ocenia Tomasz Wiatrak, wiceprezes Unipetrolu.
  • Czeska spółka z grupy Orlen zamierza być jednak w awangardzie podmiotów wprowadzających na rynek paliwa alternatywne.
  • Za najbardziej perspektywiczne z nich Tomasz Wiatrak uważa wodór.

Jakie paliwa będą dominować jako napęd samochodów w bliższej i dalszej przyszłości?


- Ropa naftowa jest i pozostanie niezastąpiona w koszyku energetycznym, zwłaszcza w transporcie, a jej zużycie będzie nawet jeszcze przez pewien czas rosnąć. Wynika to z faktu, że paliwa ropopochodne mają długą tradycję, a ich stosowanie jest nadal najbardziej opłacalne pod względem relacji ceny do wydajności.

Pomaga tu także dobrze rozwinięta infrastruktura służąca do dystrybucji i sprzedaży tych paliw, a także wielkie rozpowszechnienie samochodów. Infrastruktura do dystrybucji dla innych rodzajów paliw i pojazdów w zasadzie jeszcze się nie rozwinęła lub pozostaje w powijakach. Konieczność olbrzymich inwestycji i przyzwyczajenie użytkowników uniemożliwiają jak dotąd szybki rozwój, pomimo trwających od kilku lat dyskusji społecznych.

Dlatego nie spodziewam się żadnych znaczących zmian przynajmniej w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Paliwa tradycyjne, których produkcja staje się coraz bardziej ekologiczna, i których właściwości wciąż się poprawiają, będą nadal dominować. To prosty fakt. Światowa flota silników spalinowych obejmuje około 1,2 miliarda pojazdów, a zatem minie co najmniej 50 lat, zanim całkowicie się to zmieni.

Które z paliw może najszybciej zastąpić paliwa tradycyjne?

- Obecnie nie ma wielu alternatyw, które pozwoliłyby skoncentrować tyle energii w tak małej objętości, jak ciekłe węglowodory w tradycyjnych paliwach. Jedną z nich jest napęd elektryczny na bazie wodoru. Wodór, jako najlżejszy gaz we wszechświecie, ma w porównaniu z aktualnymi bateriami wiele zalet. Główną z nich jest niespotykana gęstość energetyczna.

Bak samochodowy wypełniony wodorem waży od około 5-8 kilogramów, a zawiera ilość energii odpowiadającą zestawowi akumulatorów o masie od 200 do 300 kg. Nie mówiąc nawet o aspektach ekologicznych aktualnie używanych akumulatorów elektrycznych i produkcji energii elektrycznej. Dla porównania - pełny zbiornik ciekłego paliwa węglowodorowego waży około 50 kg. Jeżeli dodamy do tego stosunkowo prostą produkcję i opanowany proces dystrybucji, magazynowania i napełniania, mogłoby to być najlepsze paliwo przyszłości.

W dalszej części czytaj:

  • O wsparciu dla paliw alternatywnych, jakie oferuje czeski rząd;
  • Zmianach a sortymencie i wyglądzie stacji paliw, wymuszanych przez oczekiwania konsumentów;
  • Sposobach Unipetrolu na skrócenie wizyty klienta na stacji Benzina;
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!