XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Co zdecyduje o cenach paliw w kolejnych tygodniach?

Co zdecyduje o cenach paliw w kolejnych tygodniach?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sytuacja na krajowym rynku paliw nie ustabilizuje się w najbliższym czasie, podobnie jak rynek ropy naftowej. W ostatnim tygodniu z powodu wysokiej zmienności na rynku ropy naftowej i paliw gotowych oraz umocnienia złotego wobec USD obserwowaliśmy dużą dynamikę zmian hurtowych cen benzyn.

Spadek z ostatniego tygodnia przewyższył skalę wcześniejszych podwyżek. Ceny oleju napędowego są na poziomie z piątku ubiegłego tygodnia.   

Średni poziom zmian cen paliw w ostatnim tygodniu był symboliczny. Na części stacji odnotowaliśmy niewielkie podwyżki cen benzyn na początku tygodnia. Utrzymały się one krótko i na koniec tygodnia ponownie notujemy niższe ceny. W przypadku oleju napędowego na stacjach jeszcze przeważały obniżki, ale też nie dotyczyły one wszystkich stacji.

Należy podkreślić, że przełom stycznia i lutego przyniósł wyraźny spadek marż detalicznych. To niestety wkrótce może przełożyć się na wyższe ceny paliw na stacjach, tym bardziej że hurtowe ceny paliw będą prawdopodobnie podlegały naprzemiennie wahaniom w górę i w dół. 

Na kolejny tydzień spodziewany się stabilizacji cen wokół obecnego średniego poziomu, ale nie wykluczamy wahań cen góra /dół i próby podniesienia cen oleju napędowego.  

Aktualnie ceny wszystkich paliw są na poziomach z 2009 roku. O ile ceny benzyny i oleju napędowego osiągnęły ten poziom wcześniej, to teraz notujemy taki stan także dla autogazu. Na rynku hurtowym ceny LPG nieco się ustabilizowały, przez co wyhamować powinny dalsze obniżki cen autogazu na stacjach.

O ile fundamenty na rynku pozostają niezmienione i wzrost zapasów paliw jest kontynuowany tak nastrojami rynku wyraźnie zatrzasnęła ostatnia fala osłabienia dolara, która wygenerowała popyt na surowce.  Co prawda rynek może jeszcze raz spaść w rejon 26-28 USD/bbl, ale byłaby to już najprawdopodobniej ostatnia fala spadku cen.

Tak czy inaczej wydaje się, że wzrost cen ropy Brent w rejon 45 USD/bbl w tym roku jest kwestią czasu, tym bardziej, że wraz z nadejściem wiosny powinniśmy zacząć obserwować spadek zapasów ropy w USA i poprawę popytowej strony rynku. Bernstein Research na początku tego roku ostrzegał, że 1/3 prywatnych firm wydobywających ropę z łupków (z ponad 50)  jest na skraju bankructwa. Próg rentowności dla łupków w USA szacuje się obecnie między 40-60 USD/bbl. Zdaniem Wells Fargo ceny poniżej 40 USD/bbl są nie do utrzymania przez producentów w USA dlatego w najbliższych 12-18 miesiącach czeka nas fala bankructw.

Tymczasem w ubiegłym tygodniu zapasy ropy w USA zgodnie z danymi EIA/DoE wzrosły  7,8 mln bbl ustanawiając nowy rekord na poziomie 502,7 mln bbl. Produkcja ropy dla 48 stanów USA pozostała na niezmienionym poziomie 8,7 mln bbl/d. Wzrost zapasów ropy wynikał w związku z tym w dużej mierze ze wzrostu importu w skali tygodnia o 0,65 mln bbl/d do 8,26 mln bbl/d oraz mniejszej konsumpcji. Amerykański popyt na paliwa spadł w ubiegłym tygodniu 9% do 19,15 mln bbl/d.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co zdecyduje o cenach paliw w kolejnych tygodniach?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!