Czy ceny paliw rozgrzeją zimę?

Czy ceny paliw rozgrzeją zimę?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czy możemy mówić już o początku tegorocznych podwyżek? Ceny paliw zaczynają wzrastać. To niestety może być początek wiosennego odbicia, w wyniku którego diesel na licznych stacjach znalazł się już poniżej benzyny 95 – co zresztą zapowiadaliśmy.

Realny potencjał podwyżkowy pojawia się zwłaszcza w przypadku benzyny – gdzie marże stacyjne kurczyły się ostatnio wskutek dynamicznego wzrostu cen hurtowych i dość powolnego odzwierciedlenia tego faktu na stacyjnych pylonach. Już przed tygodniem pisaliśmy: w lutym, za sprawą drożejącej na światowych giełdach ropy, kierowcy powinni się przygotować na wyższe rachunki za tankowanie. Ta prognoza ziścić się może nadzwyczaj szybko.

Rafinerie podnoszą cenniki ostrożnie

W dniu dzisiejszym cena średnia benzyny bezołowiowej 95 w polskich rafineriach wynosi 4414 zł/m sześc. – co daje nam zmianę na przestrzeni tygodnia wynoszącą około 10 zł. W tym samym momencie diesel kosztuje średnio 4429 zł/m sześc., a więc tutaj zwyżka jest nieco większa – około 35 zł/m sześc. W tym przypadku nie możemy również pominąć zmian cen oleju opałowego, który notował zwyżkę o skali podobnej do diesla i kosztuje dziś ponad 3184 zł/m sześc.

Ceny na stacjach w górę

W wypadku cen detalicznych nie sposób prognozować inaczej - zwyżka już się zaczęła i może jeszcze potrwać. Poziom cenowy benzyny, przy obecnych cennikach hurtowych wskazuje na stosunkowo niewielkie marże stacyjne, a tym samym sugeruje możliwość podniesienia cen do poziomu 5,44-5,56 zł/l. Diesel może w najbliższym czasie na stacjach stać się paliwem tańszym od benzyny, jednak w tym tygodniu w cenach średnich jeszcze nie było to zauważalne. Dla oleju napędowego poziom cenowy prognozowany na przyszły tydzień to 5,48-5,59 zł/l.

Dla autogazu ceny zapewne nie obniżą się znacząco - choć na to wskazywałyby istotne spadki w hurcie. Należy jednak mieć świadomość istotnej korelacji cen tego paliwa z benzyną. Z tego natomiast wynika dość nikła szansa na większą zmianę w dół. Póki co zatem najbardziej prawdopodobne jest ulokowanie się tego paliwa w przedziale 2,62 - 2,70 zł/l. Będzie tu istotną rolę odgrywac ponadto lokalne zróżnicowanie cen, w wyniku którego rozpiętość różnic między województwami na terenie Polski wynosi kilkanaście groszy/l.

Perspektywa gospodarczego ożywienia sprzyja drogiej ropie

Cena ropy Brent sięgnęła w tym tygodniu poziomów, z jakimi ostatni raz mieliśmy do czynienia w pierwszej połowie września 2012 r. W piątkowy poranek inwestorzy na giełdzie w Londynie za baryłkę surowca płacili rekordowe w tym roku 117,93 USD. Wzrost notowań ropy napędzały kolejne dane makro, sugerujące poprawę kondycji globalnej gospodarki.

Publikowane w mijającym tygodniu wskaźniki aktywności sektora usług w Niemczech i Stanach Zjednoczonych oraz dane na temat bilansu handlu zagranicznego Chin były potwierdzeniem wcześniejszych sygnałów wskazujących na ożywienie w gospodarkach będących największymi konsumentami ropy. Szczególnie istotne dla rynku naftowego są informacja z Chin, które pokazują rosnące zapotrzebowanie na ropę ze strony Państwa Środka.

Analizując fundamenty obserwowanych w ostatnim czasie wzrostów trzeba też pamiętać o działaniach amerykańskich władz monetarnych, które realizują kolejny program luzowania ilościowego. Dostęp do taniego dolara tradycyjnie wywiera dodatkową presję na zwyżkę notowań ropy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy ceny paliw rozgrzeją zimę?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!