TK: Przepisy dotyczące audytu w sądownictwie niezgodne z konstytucją

TK: Przepisy dotyczące audytu w sądownictwie niezgodne z konstytucją
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Przepisy ustawy o finansach publicznych, ustanawiające ministra finansów koordynatorem audytu wewnętrznego w sądownictwie, są niezgodne z konstytucją, ponieważ stwarzają potencjalne zagrożenie dla niezależności władzy sądowniczej - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny.

Ustawę o finansach publicznych z 30 czerwca 2005 r. skierował do Trybunału prezydent Aleksander Kwaśniewski, mający wątpliwości, czy ją podpisać. Według prezydenta, rozszerzenie uprawnień ministra finansów na organy sądownicze sprawi, że władza wykonawcza będzie ingerować w sądowniczą. W ten sposób ustawa narusza - zdaniem prezydenta - niezawisłość władzy sądowniczej oraz trójpodział władz.

Zgodnie z ustawą, minister finansów i podległy mu Główny Inspektor Audytu Wewnętrznego koordynowaliby audyt wewnętrzny m.in. w Sądzie Najwyższym, Trybunale Konstytucyjnym, sądownictwie powszechnym i administracyjnym oraz Kancelarii Sejmu i Kancelarii Prezydenta.

Trybunał podzielił argumentację prezydenta, że przepisy dotyczące audytu stwarzają potencjalne zagrożenie dla niezależności władzy sądowniczej, jednocześnie podkreślając, że przepisy te nie są nierozerwalnie związane z całą ustawą.

Zgodnie ze środowym orzeczeniem, niezgodność z konstytucją polega na wprowadzeniu "boczną drogą" dodatkowej instytucji kontrolnej. Powoduje to, że uprawnienia pracowników Głównego Inspektora Audytu Wewnętrznego (GIAW) są niewspółmiernie szerokie w stosunku do ich niejasno, nieprecyzyjnie określonych zadań.

- Zdaniem Trybunału, ocena prawidłowości prowadzenia audytu nie wymaga bezpośredniego wejścia pracowników GIAW na teren sądu i wglądu w dokumenty oraz żądania wyjaśnień. Powstaje także uzasadniona obawa, iż prawo wglądu w dokumenty może prowadzić do naruszenia innych przepisów, co do okoliczności objętych tajemnicą. Niejasność i nieprecyzyjność określenia zadań w konfrontacji z wielkimi uprawnieniami, zawsze bowiem zachęca do nadużywania kompetencji - orzekli sędziowie.

Według TK, kwestionowane unormowania pozwalają pracownikom administracji władzy wykonawczej faktycznie stale przebywać na terenie sądów i trybunałów.

- Stwarzać to może fałszywe przekonanie o instytucjonalnym, władczym oddziaływaniu Rady Ministrów na sposób sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Przepisy te stwarzają potencjalnie tak duży zakres zagrożeń, że już na etapie badania prewencyjnego można stwierdzić ich niezgodność z Konstytucją - orzekł Trybunał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: TK: Przepisy dotyczące audytu w sądownictwie niezgodne z konstytucją

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!