Diesel cały czas tańszy od benzyny

Diesel cały czas tańszy od benzyny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W mijającym tygodniu na stacjach obserwowaliśmy stabilizację cen paliw. Słabnąca w relacji do dolara złotówka nie pozwoliła na kontynuację przeceny, ale nawet bez dalszych obniżek koszty tankowania są zauważalnie niższe niż przed rokiem.

Na początku grudnia benzyna i olej napędowy są tańsze o ponad 10 proc. niż przed rokiem. Cały czas za tankowanie mniej płacą kierowcy tankujący diesla i wszystko wskazuje na to, że olej napędowy do końca roku na stacjach będzie tańszy od benzyny.

Obniżki w hurcie

W hurtowych cennikach rafinerii w ostatnich dniach notowaliśmy systematyczny spadek cen. Obserwowana do wczoraj stabilizacja notowań złotówki, przy jednoczesnej przecenie na rynku naftowym, przełożyła się na obniżkę cen benzyny bezołowiowej, która w porównaniu z poprzednim piątkiem potaniała o 66,80 PLN i dzisiaj metr sześcienny tego paliwa kosztuje średnio w hurcie 3381,60 PLN. Jeszcze wyraźniej, bo aż o 88 złotych, spadły hurtowe ceny oleju napędowego, który kosztuje obecnie 3288,00 PLN/metr sześc.

W cennikach krajowych rafinerii w oczy rzuca się nietypowa - jak na tę porę roku - relacja cenowa benzyny i diesla. Tańszy olej napędowy, to głównie wynik sytuacji na europejskim rynku paliw, na którym konkurencję zaostrzają dostawy diesla z Rosji czy Bliskiego Wschodu.

Stabilizacja na stacjach

Wahania cen paliw na rynku detalicznym były w ostatnich dniach niewielkie. Na poziomie z ubiegłego tygodnia utrzymała się cena 95-oktanowej benzyny, która średnio wynosi 4,37 PLN/l. O grosz podrożał olej napędowy i litr tego paliwa kosztuje średnio 4,30 PLN. Podwyżkową serię przerwał w końcu autogaz, który potaniał o grosz, a średnia cena tego paliwa w tym tygodniu to 2,11 PLN/l.

Według prognoz e-petrol.pl w przyszłym tygodniu za tankowanie benzyny bezołowiowej 95 będziemy średnio płacić 4,33-4,42 PLN/l. Przedział cenowy dla oleju napędowego to 4,23-4,32 PLN/l a dla autogazu 2,05-2,12 PLN/l.

Tydzień zakończony obradami OPEC

Spotkanie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową w Wiedniu jest ostatnim punktem stosunkowo bogatego kalendarium odczytów i wydarzeń makroekonomicznych w tym tygodniu. Spekulacje odnośnie możliwości zmiany poziomu maksymalnego wydobycia narzuconego członkom – na poziomie 30 mln baryłek dziennie – są dość głośne: mówi się między innymi o zgodzie Saudyjczyków na redukcję poziomu produkcji, jeśli doszłoby do porozumienia z władzami w Teheranie i Bagdadzie, a także z krajami spoza organizacji. Z drugiej strony pojawia się plotka o możliwym podniesieniu limitu, co miałoby pozwolić swobodnie wpisać się w limity organizacji jej nowemu członkowi – Indonezji, która wróciła do OPEC we wrześniu po paroletniej przerwie. Większość analityków spodziewa się jednak mimo wszystko pozostawienia poziomu – szczegóły powinniśmy poznać dzisiaj po południu.

Poza tym w mijającym tygodniu pojawiały się kolejne zapowiedzi Janet Yellen odnośnie podniesienia stóp procentowych w USA na grudniowym posiedzeniu Fed. Do tego przypomnieć można kilka innych interesujących publikacji makroekonomicznych za oceanem: spadek indeksów ISM dla przemysłu i usług, nieco mniejsze niż zakładano zamówienia na dobra trwałego użytku czy większa ilość chętnych na zasiłek dla bezrobotnych mogą sugerować, że sytuacja gospodarcza mocarstwa nie jest mimo wszystko najlepsza.

Do tego wspomnieć jeszcze należy o wczorajszej zmianie na rynku walutowym – w konsekwencji postanowień Europejskiego Banku Centralnego wczoraj nastąpiło wyraźne (2 proc.) umocnienie euro względem dolara. Powodem było przede wszystkim niezrealizowane rozszerzenie zakresu skupu aktywów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Diesel cały czas tańszy od benzyny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!