XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Importowi biodiesla z Argentyny i Indonezji grożą cła

Importowi biodiesla z Argentyny i Indonezji grożą cła
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W maju KE rozstrzygnie o tym, czy konieczna będzie obrona unijnego rynku przed tanim biopaliwem z Ameryki Południowej i Azji.

Krajowa Izba Biopaliw informuje za FAMMU/FAPA, że Komisja Europejska (KE) podjęła decyzję o rejestracji przywozu biodiesla pochodzącego z Argentyny i Indonezji. UE jest jednym z głównych odbiorców biopaliw z Argentyny i Indonezji. Decyzja o monitorowaniu jest pokłosiem wszczęcia 10 listopada 2012 r. antysubsydyjnego śledztwa KE w sprawie importu biodiesla z Argentyny oraz Indonezji.

Komisja posiada wystarczające dowody, że przywóz produktu objętego postępowaniem w tych państwach jest subsydiowany. Wniosek do komisji o wszczęcie śledztwa złożyła organizacja europejskich producentów biodiesla European Biodiesel Board (EBB). Zarzuca on producentom biodiesla z Argentyny i Indonezji korzystanie z subsydiów przyznanych przez rządy tych krajów. Subsydia polegają na dostawach surowca (soi lub oleju sojowego w przypadku Argentyny i oleju palmowego - rafinowanego lub nierafinowanego - w przypadku Indonezji) po niższych od rynkowych cenach, które wynikają z polityki rządu dotyczącej podatków wywozowych.

W obu państwach, których dotyczy postępowanie, podatek wywozowy jest nakładany na surowce, a jego stawki są często wyższe od stawki stosowanej wobec wywozu biodiesla. Takie podejście zmusza producentów surowca (oleju) do dokonywania sprzedaży na rynku krajowym, a tym samym doprowadza do nadwyżki podaży. To z kolei powoduje spadek ceny surowca poniżej poziomu rynkowego i sztuczne obniżenie koszty ponoszonych przez producentów biodiesla.

Pod koniec stycznia 2013 r. natomiast KE rozporządzeniem WE/79/2013 rozpoczęła również monitorowanie importu biodiesla z Indonezji i Argentyny w ramach śledztwa antydumpingowego.

Według FAMMU/FAPA śledztwo antysubsydiowe oraz antydumpingowe najprawdopodobniej potrwa do maja tego roku. Jeśli zarzuty się potwierdzą, to na eksporterów zostaną nałożone antydumpingowe i antysubsydiowe cła na okres 6 miesięcy. Państwa członkowskie będą mogły potem w ciągu 15 miesięcy przedłużyć zmiany w zasadach handlu i nałożyć ograniczenia na Indonezję i Argentynę na okres 5 lat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Importowi biodiesla z Argentyny i Indonezji grożą cła

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!