Jaki początek marca na stacjach paliw?

Jaki początek marca na stacjach paliw?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polscy kierowcy w ostatnich dniach tankowali nieznacznie drożej, niż w poprzednim tygodniu. Wydaje się, że kolejny tydzień upłynie pod znakiem podobnych lub nawet wyższych poziomów cen.

Zapewne kolejny tydzień będzie obfitował w istotne wydarzenia na rynku międzynarodowym, mogące znacząco wpłynąć na kształtowanie się cen paliw w Polsce, jednak na razie w hurtowych cenach w polskich rafineriach nie wiedzieliśmy istotnych zmian - a zatem dla sektora detalicznego najbliższe dni nie przyniosą rewolucji.

W rafineriach spokojnie

Różnice poziomu cen hurtowych w polskich rafineriach przed tygodniem i dzisiaj są niemal niewidoczne dla benzyny, i dość niskie jeśli chodzi o olej napędowy. W ubiegłym tygodniu cena średnia Pb95 była wyższa o 8 zł/m sześć. Obecnie średnia ta wynosi 4190 zł/m sześć. Niecałe czterdzieści złotych to z kolei różnica w porównaniu z ubiegłym tygodniem widoczna dla oleju napędowego. Paliwo to potaniało do dzisiejszego wyniku 4188,50 zł/t. Tańszy jest także średnio metr sześcienny oleju opałowego, który kosztuje obecnie 2976 zł/m sześc.

Jakie prognozy dla tankujących?

W ostatnią środę zobaczyliśmy niezbyt duże podwyżki cen detalicznych - odpowiednio do poziomu 5,31 zł/l dla Pb95, 5,35 zł/l dla ON i 2,65 dla LPG. Dzisiejsze prognozy analityków e-petrol.pl na okres przyszłego tygodnia (3-9 marca) kształtują się następująco: dla benzyny bezołowiowej 98 spodziewamy się widełek 5,54-5,63 zł/l. Jeśli chodzi o benzynę bezołowiową 95, powinna się ona lokować w przedziale 5,27-5,36 zł/l. Z kolei oIej napędowy powinien kosztować według kalkulacji e-petrol.pl 5,32-5,39 zł/l. Autogaz w tym tygodniu zapewne ulokuje się na poziomie 2,59-2,67 zł/l.


Bliski koniec zimy sprzyja tańszej ropie

Coraz bliższy koniec wyjątkowo ostrej i długiej zimy w USA przekłada się na oczekiwany spadek popytu na olej opałowy i w konsekwencji mniejsze zapotrzebowanie na ropę. Notowania surowca na prognozy poprawy pogody reagują spadkiem i w tym tygodniu cena ropy na giełdzie w Londynie systematycznie spada.

Najwięcej za baryłkę surowca gatunku Brent płacono w tym tygodniu w poniedziałek, a lokalne maksimum zostało ustanowione na poziomie 110,77 USD. Najtańsza ropa na giełdzie w Londynie jest w piątek przed południem - kosztuje dzisiaj niecałe 108,50 USD.

Czynnik pogodowy w połączeniu z informacjami o rosnącej amerykańskiej produkcji surowca, która znajduje się obecnie na poziomie najwyższym od 25 lat, przyczyniają się do przeceny na rynku naftowym. Obniżkowy potencjał ograniczają jednak problemy w Libii. Niestabilna sytuacja wewnętrzna w tym ważnym dla Europy dostawcy surowca, która przekłada się na spadek produkcji i eksportu, wydaje się być solidnym wsparciem dla notowań ropy Brent.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jaki początek marca na stacjach paliw?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!