Jakie zmiany na stacjach spowoduje ustawa o biopaliwach?

Jakie zmiany na stacjach spowoduje ustawa o biopaliwach?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ciągu trzech lat państwa unijne mają zapewnić 10-ciu procentowy udział energii odnawialnej w transporcie. Większość z tego ma przypadać na biopaliwa i biokomponenty.

  • Udział biokomponentów w paliwach ma wzrosnąć.
  • Walka z wyłudzeniami VAT ma być skuteczniejsza.
  • Większość przepisów ma wejść w życie na początku 2018 roku.

Dla kierowców nie będzie rewolucji. Udział biokomponentów w paliwach, które tankujemy na stacjach, pozostanie mniej więcej na tym samym poziomie, jaki był zaplanowany do tej pory: - Zapotrzebowanie na biopaliwa na 2017, 2018 i 2019 rok zostanie ustalone na tym samym poziomie jak w rekordowym roku 2016 i wyniesie ok. 250 tys. t bioetanolu i ponad 1,1 mln t estru.​ - zapewnia Tomasz Panczyszyn z Ministerstwa Energii. I dodaje, że zmiana przepisów nie będzie mieć wpływu na ceny paliw. 

Dziś paliwa sprzedawane na stacjach muszą zawierać niecałe 6 procent biokomponentów. Ten udział ma się stopniowo zwiększać do 8,5 procent.​ Po nowelizacji przepisów producenci i sprzedawcy paliwa będą mogli jednak wyrobić tylko 85 procent normy, a w zamian zapłacić opłatę zastępczą. Niepokoi to Łukasza Kozłowskiego z Pracodawców RP. Jego zdaniem, zamiast zwiększenia udziału biokomponentów w paliwach, będzie on zmniejszony.

Producenci biopaliw wyjdą jednak na swoje dzięki skutecznej walce z szarą strefą. Jak mówi Adam Stępień z Krajowej Izby Biopaliw, dzięki uszczelnieniu systemu i wprowadzeniu pakietu paliwowego, sprzedaż paliw wzrosła o 20 procent.

Nowe narzędzie do walki z wyłudzeniami VAT


Nowelizacja wprowadza też kolejny mechanizm, który pozwoli na walkę z wyłudzeniami VAT-u w postaci zobligowania stosowania 5-procentowej stawki dla wytwórców estrów metylowych.

- To wykluczy tzw. oleje techniczne, których rynek został wykreowany w celu oszustw VAT - mówi Adam Stępień.

Zmiana przepisów otwiera też furtkę do stosowania zaawansowanych biopaliw - dodaje Leszek Wieciech, prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

Jak tłumaczy, pozwoli to na korzystanie ze zużytego oleju kuchennego, tłuszczy zwierzęcych, odpadu przemysłu cukierniczego, czyli ekologicznych surowców do produkcji biopaliw. W 2020 roku wreszcie będzie też dopuszczona produkcja ​uwodornionych olejów roślinnych w technologii współuwodornienia. - To jest na prawdę ekologiczny substystut diesla - podkreśla Leszek Wieciech.

Większość zapisów znowelizowanej ustawy o biopaliwach i biokomponentach ma wejść w życie na początku przyszłego roku. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do wymagań unijnych.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jakie zmiany na stacjach spowoduje ustawa o biopaliwach?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!