Jeszcze we wrześniu MSP zaprosi inwestorów ws. Lotosu

Jeszcze we wrześniu MSP zaprosi inwestorów ws. Lotosu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Minister skarbu Aleksander Grad powiedział w czwartek, że resort chce jeszcze we wrześniu zaprosić inwestorów branżowych do międzynarodowego przetargu w sprawie prywatyzacji Lotosu.

- Spróbujemy to zrobić jak najszybciej - powiedział dziennikarzom.

Pytany o możliwość udziału w tym przedsięwzięciu PGNiG, odparł: - nie rozważam takiego scenariusza.

Dodał, że jeżeli warunki przedstawione przez potencjalnego inwestora będą atrakcyjne, to wspólnie z ministrem gospodarki, przy zgodzie Rady Ministrów, MSP będzie finalizować transakcję.

- Będziemy poszukiwać inwestora, który pokaże, w jaki sposób chce rozwijać spółkę, jak utrzymać ją na giełdzie, co może wnieść do tej firmy - dodał.

W ubiegłym tygodniu Grad mówił w wywiadzie dla PAP, że "proces pozyskiwania inwestora będzie odbywał się równolegle ze zmianą strategii dla sektora naftowego. Rada Ministrów podejmie ostateczną decyzję o wejściu w życie tej strategii w momencie, kiedy będzie znała warunki zaproponowane przez inwestora i będzie pewna, że spełniają one wymogi resortu skarbu".

Resort skarbu oczekuje od inwestora, by Lotos pozostał samodzielną spółką giełdową i miał swoją siedzibę w Gdańsku. - Inwestor ma gwarantować określone inwestycje poprzez zapewnienie ich finansowania oraz podjęcie działań przyjętych w strategii w 2008 roku. Chcemy, żeby inwestor realizował tę strategię oraz zaproponował inwestycje rozwojowe. Międzynarodowy partner musi pokazać, że jest długoterminowym inwestorem i w jaki sposób chce zapewnić spółce dostęp do surowców - mówił Grad.

Szef resortu skarbu uzgodnił w lipcu z wicepremierem i ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem, iż dla Lotosu zostanie otwarta "normalna procedura poszukiwania inwestorów". Potrzebna jest jednak zmiana zapisu w "Polityce energetycznej Polski do 2030 roku". Obowiązująca obecnie rządowa strategia dla sektora paliwowego zakłada, że udział Skarbu Państwa w Grupie Lotos nie może być niższy od 50 proc.

Grupa Lotos jest drugim, po PKN Orlen, producentem paliwa w kraju. Skarb Państwa posiada pakiet kontrolny gdańskiej spółki - jest właścicielem 53 proc. akcji. Koncern zajmuje się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych. Spółka dostarcza na rynek m.in. benzynę bezołowiową, olej napędowy oraz paliwo lotnicze.

Lotos jest grupą kapitałową, w skład której oprócz spółki-matki wchodzą spółki: Lotos Czechowice, Lotos Jasło i Lotos Petrobaltic (prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu spod dna Bałtyku) oraz kilkanaście spółek-córek.

Czytaj także: Grad: Lotos nie dla PGNiG
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!