Kolejny kraj ucieknie od rosyjskiej ropy?

Kolejny kraj ucieknie od rosyjskiej ropy?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ukraina i Iran prowadzą rozmowy w sprawie dostaw ropy naftowej. Jeśliby do tego doszło, byłby to poważny cios dla Rosji.

Po zniesieniu sankcji Iran szybko rozwija produkcję ropy. Obecnie dziennie pompuje jej 3,7 mln baryłek, a wkrótce wydobycie ma przekroczyć 4 mln baryłek. Eksport już sięgnął 2 mln baryłek.

Jak informują Irańczycy czwarta część eksportu kierowana jest do Europy, reszta do państw Azji. Jednak Teheran chciałby zmienić strukturę sprzedaży, zdywersyfikowanie odbiorców to jedno z zadań jakie sobie stawia Republika Islamska. Stąd dostawy do nowych kierunków, lub próba odbudowania historycznych powiazań.

Dla Iranu kraje byłego bloku wschodniego są szczególnie atrakcyjne, bo same nie dysponują zapleczem produkcyjnym. Co więcej, ze względu na technologie przerobu ropy, surowiec irański dość dobrze może zastąpić ropę rosyjską.

Ukraina już obecnie musi płacić ceny rynkowe za surowiec. Stąd zmiana dostawcy na pewniejszego może być dla Kijowa atrakcyjną opcją. To właśnie istniejąca alternatywa i możliwość odbioru ropy morzem powodowały, że Rosja nie naciskała na Ukrainę w tym surowcu, odwrotnie niż rzecz ma się w przypadku gazu.

Warto dodać, że choć rozmowy są na początkowym etapie, to wielu specjalistów uważa, że mogą się zakończyć sukcesem, bo Kijów od wielu miesięcy czyni starania, aby swą gospodarkę uniezależnić od Rosji.

Dla Rosji strata nawet części tylko rynku ukraińskiego byłaby nie tylko prestiżową porażką. Przy nadprodukcji ropy, trudno byłoby znaleźć rosyjskim koncernom innych odbiorców.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kolejny kraj ucieknie od rosyjskiej ropy?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!