Koniec obniżek na stacjach paliw

Koniec obniżek na stacjach paliw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mijający tydzień to już 6 z kolei kiedy na stacjach paliw obserwowaliśmy obniżki cen. Niestety wszystko wskazuje na to, że póki co ostatni.

Obecnie za litr benzyny Pb95 musimy zapłacić średnio 4,63 PLN/l, czyli 3 gr. mniej niż przed tygodniem. Jak to bywa w sezonie wakacyjnym bardzo widoczne jest zróżnicowanie cen paliw. Różnice między najwyższymi a najniższymi cenami benzyny na stacjach wynoszą ponad 40 gr./l.

Analogiczną skalę obniżek obserwowaliśmy w przypadku detalicznych cen oleju napędowego. Średnia krajowa cena detaliczna ON na dzień 5 sierpnia 2010 roku ukształtowała się na poziomie 4,37 PLN/l, przy czym w skali całego kraju obserwujemy zarówno ceny bardzo niskie na poziomie 4,05-4,10 PLN/l jak i wysokie przekraczające poziom 4,55 PLN/l. Stabilne pozostają detaliczne ceny LPG.

Gaz w minionym tygodniu potaniał średnio 1 gr./l do poziomu 2,15 PLN/l przy czym w skali całego kraju za gaz LPG zapłacimy 1,99 PLN/l jak i 2,35 PLN/l. Podobnie jak w przypadku benzyny i oleju napędowego widoczne jest zróżnicowanie cen w zależności od regionu, poziomu konkurencji i lokalnych warunków danego rynku.

Biorąc po uwagę wzrost hurtowych cen netto Pb95 w minionym tygodniu o około 6 gr/l do 3,52 PLN/l oraz ON o 9 gr./l do 3,35 PLN/l w kolejnych tygodniach ceny benzyny na stacjach mogą wzrosnąć średnio 3-5 gr./l a oleju napędowego 5-9 gr./l. Jeśli sezon huraganowy w USA nie wyrządzi większych szkód wówczas średnie ceny benzyny w kraju mogą już nie przekroczyć poziomu 4,75 PLN/l. W razie jakichkolwiek poważniejszych zniszczeń, które będą doskonałym czynnikiem spekulacyjnym dla wzrostów cen ropy (mimo wysokiego poziomu zapasów), ceny benzyny mogą w krótkim okresie czasu wzrosnąć 10-25 gr./l.

Ceny ropy Brent w Londynie w mijającym tygodniu wzrosły ponad 5% osiągając we wtorek poziom 82,86 USD (sierpniowa seria kontraktów). Prawdopodobieństwo wzrostu cen do poziomu 84$ pozostaje wysokie. Obecny poziom cen ropy udało się uzyskać dzięki osłabiającemu się dolarowi w stosunku do euro. Kurs EUR/USD osiągnął chwilowo w minionym tygodniu poziom 1,3286, tym samym dolar był najsłabszy w stosunku do euro od ponad 3 miesięcy.

Zapasy ropy w USA w minionym tygodniu spadły 2,8 mln bbl, więcej niż oczekiwano. Rezerwy ropy w USA pozostają natomiast cały czas na wysokim poziomie-obecnie 358 mln bbl. Jest to poziom 8% niższy od historycznego rekordu z 1990 roku. Minimalny poziom rezerwy ropy w USA osiągnęły w styczniu 2004 roku – 262 mln bbl. Podobnie na wysokim poziomie, powyżej średniej pozostają zapasy benzyn i destylatów. Konsumpcja benzyn spadła w minionym tygodniu o 1,6% do poziomu 9,48 mln bbl/d i bardzo prawdopodobne, że na osiągniętym dwa tygodnie temu poziomie 9,63 mln bbl/d ukształtuje nam się tegoroczny szczyt amerykańskiej konsumpcji benzyn. Konsumpcja produktów ropopochodnych w USA w ostatnich czterech tygodniach wyniosła średnio 19,33 mln bbl/d i była 2% wyższa w porównaniu z rokiem 2009.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koniec obniżek na stacjach paliw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!