XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Koniec wakacji pod znakiem spadku cen paliw

Koniec wakacji pod znakiem spadku cen paliw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mijający tydzień był czwartym z rzędu kiedy obserwowaliśmy spadki cen paliw. Benzyna Pb95 potaniała średnio 5 gr./l do poziomu 4,86 PLN/l.

Analogiczną, tygodniową skalę obniżek obserwowaliśmy w przypadku oleju napędowego, którego średnia cena detaliczna 4,46 PLN/l jest najniższa od połowy lutego. Z kolei autogaz potaniał średnio 3 gr./l i obecnie w kraju litr tego paliw kosztuje średnio 1,93 PLN/l.

Biorąc pod uwagę skalę spadku cen hurtowych w ostatnich dniach ceny benzyny mogą jeszcze potanieć 10 gr./l. W przypadku diesla skala obniżek powinna być niższa 4-6 gr./l. Spadki cen paliw to efekt taniejącej ropy naftowej i obserwowanego w ostatnich dniach umocnienia złotówki.

W porównaniu z rokiem ubiegłym za litr diesla płacimy obecnie aż 80 gr./l mniej. Benzyna jest średnio 50 gr./l tańsza niz przed rokiem. Najdroższym regionem kraju biorąc pod uwagę ceny paliw pozostaje województwo zachodniopomorskie. Najtaniej zatankujemy w śląskim.

Ropa Brent na londyńskiej giełdzie ICE tanieje już czwarty miesiąc z rzędu i w mijającym tygodniu rynek dotarł w rejon 46 USD/bbl czyli okolice tegorocznych minimów. Spadki cen amerykańskiej ropa WTI zatrzymały się chwilowo w rejonie 40 USD/bbl i jest to najniższy poziom od marca 2009 roku. Póki co przeważają oczekiwania dalszego spadku cen ropy – w okolice minimów z początku 2009 roku czyli 33 USD/bbl dla ropy WTI i około 36-40 USD/bbl w przypadku ropy Brent.

Szacowana na 2-3 mln bbl/d nadwyżka podaży ropy, rekordowo wysoki poziom zapasów paliw w krajach OECD i obawy o perspektywy gospodarcze regionu Azji to główne czynniki stojące za spadkiem cen ropy. Dodatkowo jesienią spodziewany jest wzrost dostaw ropy z Iranu. Rynek na chwilę obecną pozostaje obojętny na obserwowane osłabienie dolara i spadek produkcji ropy w USA.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koniec wakacji pod znakiem spadku cen paliw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!