Krótki harmonogram inwestycji - duże wyzwania

Krótki harmonogram inwestycji - duże wyzwania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ciągły trend skracania harmonogramu inwestycji musi skutkować innowacyjnym podejściem do projektowania na ograniczonych danych. Ale czy tak się da?

Inwestycje realizowane współcześnie wymagają ciągłego dostosowywania procesu projektowania by sprostać wymaganiom harmonogramowym i kosztowym. Nie jest rzadkością, że budowa rozpoczyna się dużo wcześniej niż pozwala na to logiczna sekwencja czyli projektowanie w oparciu o finalne dane i założenia. Prawie zawsze, projekt wykonawczy realizowany jest równolegle do rozpoczynającej się budowy, a dobrze wykonany projekt wykonawczy musi być zrealizowany w oparciu o ostateczne dane. Ta sytuacja wymusza poszukiwania rozwiązań, które w sposób praktyczny pozwolą na rozpoczęcie budowy i zakończenie jej zgodnie z wymaganym harmonogramem. Sytuacja ta wymusza zmianę podejścia do projektowania.

Skuteczna realizacja obecnych wyzwań rynku, od samego początku wymaga współpracy projektantów z zespołem realizacji budowy. Współpraca ta rozpoczęta w tej wczesnej fazie projektowania pozwala zbudować prawidłowy harmonogram realizacji budowy dostosowany do wymagań stawianych przez Inwestora. Analiza poszczególnych zadań powinna doprowadzić do wyznaczenia zagrożeń dla projektu oraz jednoznacznie wykazać zasadniczo te pozycje, gdzie zespół projektowy powinien rozważyć poszukiwanie rozwiązań minimalizujących zmiany w czasie realizacji budowy przy braku finalnych danych projektowych.

Powyższe wiąże się z zastosowaniem uniwersalnego podejścia do przyjmowanych założeń projektowych, pozwalających na realizowanie zmian w projekcie w możliwie najszybszy sposób, bez zbędnego zwiększania kosztów realizacji. Przykładem może być np. zastosowanie mieszanych układów konstrukcyjnych z wyborem na „łatwość” wprowadzenia modyfikacji, zastosowanie modularyzacji minimalizujące prace montażowe na budowie oraz unifikowanie rozwiązań projektowych umożliwiających powtarzalność zastosowania. Konieczność dotrzymania wymagań harmonogramowych przy braku finalnych danych prowadzi także do zorganizowania takiego podziału prac, by w sposób płynny przejść do fazy realizacji, pozostawiając końcowe uszczegółowienia projektowe (detale) do zaprojektowania Wykonawcy robót.

Wdrażanie takiego podejścia do projektowania i realizacji budów praktykowane jest przez inżynierów FLUOR, którym w ostatnich latach udało się skutecznie zrealizować inwestycje minimalizując zakres zmian. Wymaga to ciągłej analizy, porównywania historycznych danych i doświadczeń globalnych, a jest możliwe szczególnie wtedy, gdy firma projektowa posiada doświadczenie i odpowiednio przygotowanych pracowników. A tak jest w przypadku FLUOR.

Oskar Goldman, Inżynier Wiodący Branży Budowlanej, Fluor S.A.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Krótki harmonogram inwestycji - duże wyzwania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!