XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Lotos chce się pozbyć Krak Gazu

Lotos chce się pozbyć Krak Gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Krak Gaz miał pomóc Lotosowi zdobyć rynek LPG. Tymczasem po dwóch latach koncern wystawia spółkę na sprzedaż.

- Otrzymaliśmy od Lotosu ofertę odkupienia udziałów lub wydzierżawienia majątku Krak Gazu - informuje w "Pulsie Biznesu" przedstawiciel jednej z firm, która otrzymała zaproszenie do negocjacji.

Według niego, w ofercie jest mowa o kilkudziesięciu stacjach autogazu, rozlewni w Bochni oraz środkach transportu, a więc znacznej części tego, czym dysponuje Krak Gaz.

Dlaczego Lotos zdecydował się sprzedać lub wydzierżawić aktywa Krak Gazu? W lipcu 2007 r. należąca do pomorskiego koncernu paliwowego spółka Lotos Mazowsze (później Lotos Gaz) nabyła 100 proc. udziałów Krak Gazu, operatora na rynku LPG. Wartość transakcji to 16,36 mln zł, m.in. za kilkadziesiąt stacji LPG oraz terminale przeładunkowo-magazynowe zlokalizowane głównie na południu kraju. W tym czasie rozpoczęto proces konsolidacji kapitałowej i biznesowej tych aktywów. Lotos w chwili dokonywania zakupu nie wiedział jednak, że wobec spółki prowadzone jest postępowanie egzekucyjne przez krakowski urząd skarbowy. Miało to wyjść na jaw dopiero po sfinalizowaniu transakcji - przypomina "PB".

- Proces połączenia został wstrzymany w czerwcu 2008 r. - zaraz po ujawnieniu przez Urząd Kontroli Skarbowej w Krakowie znaczących nieprawidłowości w rozliczeniach poprzednich właścicieli spółki ze skarbem państwa z tytułu podatku akcyzowego za lata 2003 i 2004 - przyznaje Marcin Zachowicz, rzecznik Grupy Lotos.

Według niego, po wydaniu w listopadzie 2008 r. decyzji przez Urząd Celny w Krakowie nakazujący spółce Krak Gaz zapłatę milionowych kwot (nieoficjalnie mówi się o kilkunastu milionach) i zajęciu kont spółki decyzja o połączeniu została ostatecznie uchylona. - W związku z taką sytuacją Lotos Gaz wszczął postępowanie arbitrażowe przeciwko zbywcom o zwrot części ceny nabycia udziałów, a także podjęto decyzję o wydzierżawieniu bądź sprzedaży niektórych składników majątku spółki - informuje w "PB" Marcin Zachowicz.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lotos chce się pozbyć Krak Gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!