Lotos Petrobaltic poszuka ropy i gazu na Warmii

Lotos Petrobaltic poszuka ropy i gazu na Warmii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Lotos Petrobaltic poszuka złóż węglowodorów między Elblągiem a Braniewem - poinformował w środę Lotos. To obszar słabo przebadany, lecz - jak podkreśla firma - z "wysokim potencjałem". Spółka otrzymała właśnie pierwszą samodzielną koncesję.

Spółka Lotos Petrobaltic z grupy Lotos dostała z Ministerstwa Środowiska decyzję, która pozwoli jej szukać i rozpoznawać złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarze lądowym "Młynary", między Elblągiem a Braniewem. Koncesja obejmuje teren o powierzchni blisko 400 km kw.

Lotos Petrobaltic szuka już węglowodorów na lądzie wspólnie z PGNiG: chodzi o koncesje PGNiG Kamień Pomorski oraz Górowo Iławeckie, w których spółki mają po 49 proc. udziałów. Jednak koncesja Młynary jest pierwszą lądową wydaną bezpośrednio Petrobalticowi.

Jak napisano w środowym komunikacie, koncesja Młynary, podobnie jak Górowo Iławeckie, geologicznie stanowi lądowe przedłużenie tzw. basenu bałtyckiego i znajduje się w pobliżu granicy z obwodem kaliningradzkim, gdzie występuje wiele odkrytych złóż ropy.

"Spółka będzie mogła wykorzystać tu swoje doświadczenie geologiczne i skorzystać z doświadczeń współpracowników ze spółki zależnej AB Lotos Geonafta, którzy prowadzą poszukiwania i eksploatację na Litwie na koncesjach o podobnej charakterystyce" - napisano.

Spółka zaznaczyła, że choć stopień rozpoznania tego terenu jest niewielki, to jednak kryje się w nim "wysoki potencjał zasobowy związany z możliwością odkrycia zarówno złóż konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych typu +tight oil/tight gas+". Wykonane w ostatnich latach na sąsiednich obszarach koncesyjnych wyniki otworów wiertniczych potwierdzają potencjalne zasoby" - podkreślono.

Zgodnie z zawartymi w decyzji koncesyjnej zobowiązaniami prowadzenie działalności poszukiwawczej planuje się na trzy lata. W pierwszym etapie prac Lotos Petrobaltic przewiduje wykonanie badań sejsmicznych 2D, by zbadać strukturę geologiczna tego obszaru.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!