LPG - samoobsługa coraz bliżej

LPG - samoobsługa coraz bliżej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Odpowiednie rozporządzenia Ministra Gospodarki i Ministra Transportu są obecnie na etapie legislacji i wszystko wskazuje, że już z końcem lipca będzie możliwe samodzielne tankowanie autogazu na naszych stacjach.

- Po latach starań całej branży paliwowej jest to krok w bardzo dobrym kierunku. Klient powinien mieć możliwość wyboru, czy chce zatankować sam, czy woli tę czynność zlecić personelowi stacji - komentuje Andrzej Olechowski, dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.

Z wymaganiami dla stacji paliw, które będą chciały skorzystać z tej możliwości, można było zapoznać się podczas debaty portalu gazeo.pl na 20. Międzynarodowych Targach "Stacja Paliw" 2013. W jej trakcie Miłosz Karpiński, naczelnik Wydziału Ropy, Paliw Płynnych i Międzynarodowej Agencji Energii w Ministerstwie Gospodarki szczegółowo omówił proponowane zmiany legislacyjne.

Legislacja

Najistotniejsza jest rezygnacja w Rozporządzeniu Ministra Transportu z 20 października 2006 r. z wymogu posiadania uprawnień TDT do tankowania samochodowych zbiorników LPG. Nowelizowane Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 2 listopada 2005 r. podaje zaś następujące warunki techniczne dla stacji:

- opatrzenie stanowisk tankowania LPG odpowiednimi instrukcjami i piktogramami;
- wyłącznik tankowania i zawory odcinające dopływ gazu - tzw. dead man, pozwalający tankować tylko wtedy, gdy jest wciśnięty;
- konstrukcja pistoletu umożliwiająca tankowanie tylko jeśli jest on prawidłowo zapięty; ilość gazu wypływającego podczas odpinania powinna być niższa niż 1 ccm (w stanie ciekłym);
- system alarmowy, dzwonek do przywołania obsługi;
- możliwość obserwacji stanowisk tankowania LPG - tankujący powinien móc uzyskać natychmiastową pomoc obsługi;
- zawory odcinające na rurociągu technologicznym.

Podczas debaty aspekty techniczne samoobsługi tankowania omówił Daniel Janusz z firmy Aurex. W jego ocenie nowe stacje nie wymagają szczególnych nakładów modernizacyjnych, ale problemy mogą mieć obiekty starsze. Dużo odmierzaczy ma jeszcze bowiem wyłączniki sprężynowe. W opinii ministerstwa można je przerobić poprzez zmianę przełączników (popartą dokumentacją techniczno) tak, aby odmierzacz samoczynnie wyłączył się, gdy dźwignia zostanie puszczona przez tankującego. Muszą też zostać zamontowane zawory typu solenoid (elektromagnetyczne), otwierające się tylko przy włączonym odmierzaczu.

Wymagania wobec konstrukcji pistoletu nie pozostawiają żadnych wątpliwości: typ złącza jest dowolny (choć powszechne są typu włoskiego), jednak określony jest maksymalny wypływ gazu w stanie ciekłym, nie większy niż 1 ccm. Obecnie stosowane pistolety mają ok. 4 ccm, a więc wymiana jest konieczna - modernizacja nie wchodzi w grę. Według resortu, nie ma jednak żadnych ograniczeń w stosowaniu przejściówek do tankowania LPG.

- Generalnie pistolet powinien posiadać certyfikat bezpieczeństwa ATEX oraz odpowiadać normie EN13760. Nasze pistolety BNA-300HG (z osłoną dłoni) oraz BNA-300 (bez osłony) mają ponadto m.in.: szersze, sprężynowe zaczepy; obudowę z tworzywa; wyłącznik umożliwiający obsługę jedną ręką; przesunięty do czołowej części pistoletu moduł zaworu głównego - aby zminimalizować ilość gazu uwalnianego podczas odpinania; zmienione elementów konstrukcji spustu, tak aby poprawić szczelność podczas zaczepiania (dokładniejsze zapięcie) pistoletu, zachowując przy tym relatywnie niską siłę potrzebną do takiego procesu; wszystkie części pistoletu mające kontakt z pojazdem są wykonane z nieiskrzących materiałów; standardowo pistolet wyposażony w zawór obrotowy - opisuje Dariusz Sybiga z OPW.

- O lat oferujemy bezpieczne pistolety LPG Elaflex i złącza zrywalne ARK. Marka Elaflex znana jest na polskim rynku dzięki niezawodnym, trwałym pistoletom benzynowym i olejowym. Mamy nadzieję, że wymogi zawarte w rozporządzeniu przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa tankowania LPG. Ze swojej strony moglibyśmy jeszcze zaproponować zastosowanie przy konstrukcji odmierzaczy LPG przeznaczonych do samoobsługi mikrowyłącznika magnetycznego, aby umożliwić kontrolę odwieszenia pistoletu. Dzięki magnesowi w uchwycie pistoletu ZVG2 Elaflex osoba monitorująca z ramienia stacji zyskałaby wiedzę na temat położenia pistoletu. Takie rozwiązanie zapobiegłoby sytuacji, że samochód odjedzie z dopiętym pistoletem. Projekt rozporządzenia nie stawia warunków co do miejsca umieszczenia wlewu LPG w samochodach. Mamy nadzieję, że obecnie sami użytkownicy samodzielnie tankujący LPG będą kierować się swoją wygodą i będą montować wlew w miejscu dostępnym, wygodnym i bezpiecznym - mówi Bożena Kłudkiewicz z CORRIMEX Janusz Sałapatek, Stanisław Cwajda Sp. J.

Nowości techniczne

Samoobsługa pozwoli nie tylko na obniżenie kosztów, ale również m.in. otwiera drogę do np. perspektywicznej sprzedaży autogazu przez stację automatyczne (mimo jednoznacznie negatywnego stanowiska w tej sprawie w obecnie proponowanych regulacjach!), integracji wielu paliw na jednym stanowisku czy upowszechnienia autogazu premium. Dariusz Kostrzewa, dyrektor ds. technicznych Hectonic Polska, nie widzi przeciwwskazań dla tankomatów nawet przy starszych odmierzaczach. Jednak nawet istniejąca oferta rynkowa wyprzedza o krok rozwiązania legislacyjne. Na 20. Międzynarodowych Targach "Stacja Paliw" 2013 wyróżnienie naszego miesięcznika zdobyła firma Flow Technics, polski dystrybutor japońskiego Tatsuno, za odmierzacz typoszeregu OCEAN BMP 40xxx.0x umożliwiający jednoczesne tankowanie LPG i benzyny lub diesla. Ciekawe rozwiązanie proponuje turecki Falcon - odmierzacz opcjonalnie wyposażony w cztery węże. Ciekawostka przydatna, jeżeli upowszechniłby się autogaz premium, np. orlenowski QGaz. - Rynek LPG jest na tyle "poukładany", że właściciele stacji będą chcieli jednak raczej zachować standard oddzielenia stanowisk LPG od pozostałych paliw. Czas pokaże, jak samoobsługa wpłynie na funkcjonowanie małych, modułowych stacji LPG, a co do LPG Premium, w dużej mierze zadecyduje cena produktu - pozostaje sceptyczny Tomasz Szlachciak, wiceprezes firmy Petronova.

W ocenie Jarosława Mazurka, kierownika działu sprzedaży Orlen Centrum Serwisowe, zaproponowane zmiany legislacyjne nie wpłyną w sposób zasadniczy na wielkość nakładów ponoszonych na modernizację w tym zakresie: -

Proces tworzenia nowego projektu Rozporządzenia był śledzony przez nas już od etapu założeń, dlatego wraz ADAST Systems a.s. przygotowaliśmy i przedstawiliśmy rozwiązanie odmierzacza LPG przystosowanego do samoobsługi. Zabudowano w nim wszystkie wymagane rozporządzeniem podzespoły, jak: wyłącznik naciskowy sterujący jednocześnie zaworami elektromagnetycznymi, które powinny znaleźć się na instalacji; certyfikowany pistolet, którego konstrukcja uniemożliwia rozpoczęcie tankowania przy niewłaściwym podłączeniu do instalacji oraz wypływ boczny gazu podczas odpinania pistoletu nie większy niż 1 ccm, system alarmowy w postaci dzwonka przywołania obsługi. Wyposażyliśmy odmierzacz w instalacją elektryczną umożliwiającą podłączenie zewnętrznych zaworów elektromagnetycznych , które mają znaleźć się na instalacji technologicznej oraz wyłącznik bezpieczeństwa. Aktualnie opracowujemy system oznaczeń i piktogramów, aby całość była gotowa na wejście w życie wraz z Rozporządzeniem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!