XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MAE: w 2016 roku słabszy wzrost popytu na ropę

MAE: w 2016 roku słabszy wzrost popytu na ropę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Globalny wzrost popytu na ropę w 2016 roku spowolni do 1,2 mln baryłek dziennie, w porównaniu do średnio 1,4 mln baryłek dziennie w obecnym roku - przewiduje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE).

Zdaniem ekspertów agencji wzrost zapotrzebowania na ropę osiągnął swój szczyt w pierwszym kwartale 2015 roku, kiedy wyniósł 1,8 mln baryłek dziennie i będzie się systematycznie zmniejszał przez resztę tego roku i w znacznej części roku 2016.

Z kolei światowe dostawy ropy zwiększyły się w czerwcu o 550 tys. baryłek dziennie wobec maja, dzięki większej produkcji zarówno w krajach OPEC, jak i poza kartelem. Na poziomie 96,6 mln baryłek dziennie, światowe wydobycie ropy było o imponujące 3,1 mln baryłek dziennie wyższe niż rok wcześniej, przy czym wzrosty produkcji w krajach OPEC odpowiadały za 60 proc. tej nadwyżki. MAE spodziewa się, że wzrost podaży w krajach spoza OPEC zatrzyma się w 2016 roku, gdy spadające ceny surowca i mniejsze wydatki na inwestycje zaczną przekładać się na produkcję.

Produkcja w krajach OPEC w czerwcu zwiększyło się o 340 tys. baryłek dziennie i wyniosła 31,7 mln baryłek dziennie, najwięcej od trzech lat i o ok. 1,5 mln baryłek dziennie więcej niż przed rokiem. Powodem było przede wszystkim rekordowo wysokie wydobycie w Iraku, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Przemysłowe zapasy ropy w krajach OECD osiągnęły w maju rekordowy poziom 2,876 mld baryłek, o 38 mln baryłek więcej niż miesiąc wcześniej. Wiodącą rolę w tym wzroście odgrywały zapasy gotowych produktów, które na koniec maja odpowiadały blisko 31 dniom zapotrzebowania. Tempo wzrostu światowych zapasów w drugim kwartale tego roku wyniosło przeciętnie 3,3 mln baryłek dziennie.

Rekordowe marże rafineryjne sprawiły, że przerób ropy w rafineriach krajów OECD był większy od spodziewanego, podwyższając prognozy przerobu w drugim kwartale roku do 78,7 mln baryłek dziennie. MAE spodziewa się, że w trzecim kwartale 2015 r. przerób w rafineriach zwiększy się o kolejne 700 tys. baryłek dziennie. Podkreśla jednocześnie, że nowo uruchamiane zakłady w 2015 i 2016 roku zwiększą presję na światowe marże rafineryjne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MAE: w 2016 roku słabszy wzrost popytu na ropę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!