Marże rafineryjne nadal rekordowo wysokie

Marże rafineryjne nadal rekordowo wysokie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Marża rafineryjna wyniosła w kwietniu 6,6 dolara na baryłce - poinformował PKN Orlen. Wskaźnik ten osiągnął tym samym najwyższy poziom od początku 2009 roku.

Na stosunkowo wysokim poziomie pozostawał również dyferencjał Ural/Brent, który w kwietniu osiągnął 3 dolary na baryłce. Łącznie rafinerie Orlenu zarabiały więc w kwietniu średnio prawie 10 dolarów na każdej przerobionej baryłce surowca.

Pod koniec kwietnia, podczas prezentacji wyników finansowych za I kwartał, PKN Orlen poinformował, że marża rafineryjna wraz z dyferencjałem osiągnęła poziom ponad 10 dolarów na baryłce. Wiceprezes spółki Sławomir Jędrzejczyk zaznaczył jednak, że poziom ten raczej nie utrzyma się na przestrzeni całego kwartału. - Tego typu sytuacja jest nie do utrzymania w dłuższym terminie - powiedział.

I rzeczywiście, od tego czasu marża i dyferencjał zanotowały spadki, ale i tak pozostają na bardzo wysokim poziomie. Zdaniem ekspertów główną przyczyną takiej sytuacji jest trwający sezon remontowy w europejskich rafineriach.

W kwietniu bardzo wysoki poziom osiągnęła także marża petrochemiczna Orlenu - wyniosła ona 765 euro za tonę, w stosunku do 700 euro w marcu i nieco ponad 600 euro w lutym. Ta korzystna tendencja również nie potrwa jednak długo. - W maju i czerwcu spodziewamy się pewnej korekty marży petrochemicznej - poinformował Jędrzejczyk.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Marże rafineryjne nadal rekordowo wysokie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!