ME o postępowaniu KE: wdrożyliśmy dyrektywę dot. paliw alternatywnych

ME o postępowaniu KE: wdrożyliśmy dyrektywę dot. paliw alternatywnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Energii uważa, że dyrektywa dot. infrastruktury paliw alternatywnych została wprowadzona do polskiego prawa, ale przygotowuje jeszcze pewne zmiany. KE poinformowała o kolejnym kroku w postępowaniu o niewdrożenie przez Polskę pewnych zapisów.

  • Komisja Europejska poinformowała w czwartek , 19 lipca 2018 r., o przejściu do drugiego etapu procedury o naruszenie prawa UE w związku z niewdrożeniem przez Polskę przepisów europejskie dyrektywy w sprawie infrastruktury paliw alternatywnych.
  • Komisja przesłała tzw. uzasadnioną opinię i Polska ma dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi. '
  • Jeśli zostanie ona uznana za niesatysfakcjonującą, KE może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Jak poinformowało w piątek Ministerstwo Energii, w opinii polskich władz dyrektywa została wprowadzona do polskiego porządku prawnego za pomocą dwóch dokumentów: Krajowych ram polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, przyjętych uchwałą Rady Ministrów 29 marca 2017 r. oraz ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która weszła w życie 22 lutego 2018 r.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że Komisja zgłosiła wątpliwości co do pełnej implementacji trzech zagadnień z dyrektywy. Chodzi o brak implementacji wspólnych specyfikacji technicznych dla infrastruktury do tankowania wodoru, brak zapewnienia możliwości zawieranie umów na dostawę energii elektrycznej w punkcie ładowania z dostawcą innym niż ten dostarczający energię elektryczną do gospodarstwa domowego lub obiektu, w którym znajduje się taki punkt ładowania, oraz brak implementacji norm technicznych dla zasilania statków morskich energią elektryczną z lądu.

ME poinformowało, że stoi na stanowisko, iż implementacja przepisów dotyczących wodoru - zgodnie z brzmieniem przepisów dyrektywy - jest nieobowiązkowa.

Z kolei zasady wyboru dostawcy regulują zapisy Prawa energetycznego i nie ma potrzeby wprowadzania bardziej szczegółowych regulacji, gdyż cel dyrektywy jest osiągnięty.

Natomiast - według ME - przepisy dotyczące statków są normami międzynarodowymi i mogą być stosowane bezpośrednio przez podmioty budujące infrastrukturę. Z uwagi na międzynarodowy charakter transportu morskiego nie ma możliwości stosowania innej normy niż wskazana w dyrektywie - podkreśliło ministerstwo.

ME poinformowało również, że "prezentując podejście kompromisowe i działając na rzecz zamknięcia postępowania przed Komisją Europejską", od maja 2018 r. przedstawiciele ministerstwa są w stałym kontakcie z KE w celu ustalenia dalszej ścieżki postępowania. "W efekcie Ministerstwo Energii wypracowało wspólnie z Komisją jednolite podejście" - zaznaczył resort.

- W celu usunięcia wątpliwości Komisji Europejskiej i zamknięcia postępowania (...) Ministerstwo Energii podjęło działania mające na celu aktualizację Krajowych ram polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych w zakresie dotyczącym specyfikacji technicznych infrastruktury do tankowania wodoru oraz wyboru sprzedawcy energii elektrycznej do ładowania pojazdów elektrycznych - podkreślono.

Ministerstwo zaznaczyło, że aktualnie dokument ten jest przedmiotem prac rządowych.

Ministerstwo zaznaczyło też, że kwestie dotyczące zasilania statków morskich energią elektryczną z lądu zostały już rozwiązane, a przepisy dyrektywy zostały wprowadzone poprzez wydanie przez dyrektorów urzędów morskich aktów prawa miejscowego - zarządzeń w sprawie wymagań bezpieczeństwa dla zasilania jednostek pływających energią elektryczną.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ME o postępowaniu KE: wdrożyliśmy dyrektywę dot. paliw alternatywnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!