MG wciąż pracuje nad ustawą o zapasach

MG wciąż pracuje nad ustawą o zapasach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Ministerstwie Gospodarki trwają prace nad nowelizacją ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego. Projekt wciąż znajduje się jednak na etapie konsultacji wewnątrzresortowych. Tymczasem dostosowanie naszego prawa do końca roku wymusza unijna dyrektywa.

Nowelizacja ma zapewnić wdrożenie regulacji unijnych wynikających z dyrektywy Rady 2009/119/WE z dnia 14 września 2009 r. nakładającej na państwa członkowskie obowiązek utrzymywania minimalnych zapasów ropy naftowej lub produktów ropopochodnych (Dz. U. UE. L 2009 r. Nr 265, s. 9).

- W dniu 30 lipca 2012 r. projekt ustawy został skierowany do konsultacji wewnątrzresortowych. Zgodnie z regulaminem prowadzenia prac legislacyjnych w MG po zakończeniu tego etapu projekt zostanie skierowany na posiedzenie Kierownictwa Ministerstwa Gospodarki. Uzyskanie akceptacji Kierownictwa MG jest warunkiem koniecznym do przekazania projektu do konsultacji międzyresortowych i społecznych – informuje biuro prasowe resortu.

Według naszych wcześniejszych informacji projekt zakłada możliwość przejęcia przez Państwo, a konkretnie Agencję Rezerw Materiałowych, 30 proc. zapasów obowiązkowych utrzymywanych przez podmioty prywatne. Proces ten miałby potrwać pięć lat – w 2013 roku ARM przejąłby 10 proc. zapasów a w kolejnych czterech latach po pięć procent rocznie.

Jest to propozycja stanowiąca minimum zapisane w dyrektywie. Wcześniejsze zapowiedzi resortu dawały jednak branży nadzieje na rozwiązanie wykraczające poza to minimum. Mówiło się nawet o całkowitym wykupie zapasów – jednorazowo lub w okresie 10 lat. Pomysł ten upadł jednak ze względu na sprzeciw Ministerstwa Finansów co do sposobu sfinansowania przejęcia.

Ministerstwo póki co nie chce jednak zdradzać zapisów projektu. – Do chwili przyjęcia projektu przez kierownictwo MG, nie może on zostać uznany za propozycję Ministerstwa Gospodarki i przedstawiany podmiotom zewnętrznym. W tym kontekście przedwczesne jest przedkładanie informacji dotyczących szczegółowych rozwiązań, w tym finansowych – poinformowało nas biuro prasowe MG.

Oprócz samej wielkości zapasów przejmowanych przez ARM istotnym problemem pozostaje również kwestia dostępności zapasów na wypadek sytuacji kryzysowej. – Nie jest tajemnicą, że w chwili obecnej nie ma technicznych możliwości uruchomienia zapasów np. z magazynów kawernowych Orlenu w odpowiednim czasie. IKS Solino nie dysponuje infrastrukturą pozwalającą na dostatecznie szybkie wypompowanie ropy. Wąskim gardłem są również rurociągi, którymi ta ropa miałaby zostać dostarczona do Płocka – mówi nam ekspert rynku paliwowego. Jego zdaniem bez nacisku ze strony Państwa płocki koncern nie zdecyduje się na konkretne inwestycje w tym kierunku. Bezpieczeństwo, jakie mają gwarantować zapasy obowiązkowe, pozostanie więc iluzoryczne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MG wciąż pracuje nad ustawą o zapasach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!