Na Lotos pojawią się chętni, ale może być trudno o premię za pakiet

Na Lotos pojawią się chętni, ale może być trudno o premię za pakiet
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na sprzedawany przez skarb państwa pakiet akcji Lotosu pojawią się chętni - oceniają analitycy. Pytanie tylko, czy oferowana przez potencjalnych inwestorów cena zaspokoi oczekiwania resortu. Przy wysokim zadłużeniu spółki oraz niepewnych warunkach makroekonomicznych trudno będzie uzyskać premię w stosunku do obecnej ceny rynkowej, tym bardziej, że kurs znajduje się w okolicach wycen analityków.

"Spodziewam się, że zainteresowanie Lotosem będzie. Jak duże - trudno spekulować. Ważnym czynnikiem na pewno będzie cena. My mamy rekomendację 'neutralnie' dla Lotosu. Aktualny kurs spółki mniej więcej odpowiada naszej wycenie" - powiedział PAP Łukasz Prokopiuk z DM IDM SA.

Również Monika Kalwasińska z DM PKO BP jest przekonana, że chętni na pakiet gdańskiego koncernu się znajdą.

"Potencjalni inwestorzy pewnie się pojawią. Kluczowym czynnikiem, który zdecyduje, czy ta oferta się powiedzie, będzie cena. Na razie kurs akcji spółki oscyluje wokół cen docelowych zawartych w aktualnych rekomendacjach. Przyszły rok pokaże, jakie będą efekty programu inwestycyjnego 10+. Możliwe, że gdy program zacznie przynosić zyski, wyceny zostaną podwyższone. Na razie jednak głównym problemem jest zadłużenie Lotosu. Kupujący na pewno będą brać ten element pod uwagę" - ocenia Kalwasińska.

"Każdy będzie starał się uwzględnić w cenie zadłużenie spółki, bo ono wymaga obsługi. Dług jest ogromny, w związku z tym chyba trudno będzie oczekiwać premii w stosunku do obecnego kursu na giełdzie" - dodaje.

Kamil Kliszcz z DI BRE wycenia akcje Lotosu na 26,5 zł. Jego zdaniem sektor rafineryjny boryka się obecnie z problemem rozchwianych marż. Do tego dochodzą perspektywy uruchamiania kolejnych mocy przetwórczych przy nadal słabym popycie w krajach rozwiniętych.

"Na razie potencjału do wzrostu kursu nie widzimy. Jednak zawsze przy tego typu transakcjach premia ze strony sprzedającego jest oczekiwana. Czy uda się ją uzyskać w ofertach? To zależy od tego, czy do procesu zostaną dopuszczone firmy rosyjskie i od tego, jak będzie wyglądać sytuacja makroekonomiczna za trzy miesiące" - ocenia Kliszcz.

We wtorek o 14.00 za akcję gdańskiego koncernu na warszawskiej giełdzie płacono 30,6 zł.

Zdaniem Kliszcza Lotos jest atrakcyjnym aktywem z punktu widzenia rosyjskich koncernów wydobywczych, którym zależy na rozszerzaniu łańcucha wartości.

"Rysuje się jeszcze przecież możliwość sprzedaży przez Orlen Możejek. Kupno dwóch takich rafinerii nad morzem, w regionie, podłączonych do rury, z ekspozycją na dobry rynek, miałoby dla Rosjan sens. Zainteresowanie powinno być. Pytanie, na ile potencjalni inwestorzy będą skłonni spełnić dodatkowe zobowiązania, które były sygnalizowane przez skarb państwa, jak np. gwarantowane inwestycje" - poinformował analityk DI BRE.

Dodał, że przy obecnym niepewnym otoczeniu makroekonomicznym na realizację takich zobowiązań mogliby pozwolić sobie tylko najwięksi gracze, z dużym zapleczem kapitałowym.

"Przy utrzymaniu obecnych warunków nie powinno być problemu z generowaniem przepływów pieniężnych i spłacaniem rat kredytów, ale gdyby makro się pogorszyło, czego nie można wykluczyć, a inwestor wziął na siebie dodatkowo zobowiązania inwestycyjne w segmencie wydobywczym, ryzyko byłoby duże" - powiedział analityk. Jego zdaniem, oczekiwania MSP co do programu inwestycyjnego mogą komplikować kwestię sprzedaży aktywów.

Według Moniki Kalwasińskiej, pomijając kwestię wysokiego zadłużenia, Lotos jest atrakcyjną spółką do przejęcia.

"Od przyszłego roku firma zwiększy moce przerobowe, będą lepsze uzyski produktów, wzrośnie produkcja paliwa wysokomarżowego" - ocenia analityczka DM PKO BP.

Kliszcz dodaje, że dodatkowo poprawia się obecnie klimat do fuzji i przejęć, co sprzyja ewentualnej transakcji.

"Instytucje finansujące tego typu przedsięwzięcia są bardziej skłonne do udziału w finansowaniu transakcji, klimat jest całkiem dobry" - ocenia analityk.

Minister Skarbu Państwa ogłosił w sobotę zaproszenie do negocjacji sprawie nabycia 69.076.392 akcji Grupy Lotos, stanowiących 53,2 proc. kapitału zakładowego firmy. Termin składania ofert upływa 4 lutego 2011 roku. Do negocjacji zaproszone są zainteresowane podmioty "ze szczególnym uwzględnieniem tych, których przedmiot działalności obejmuje górnictwo ropy naftowej".

Potencjalni inwestorzy mogą od 15 grudnia 2010 roku do 31 stycznia 2011 roku zgłaszać zainteresowanie kupnem akcji Lotosu. Inwestorom tym zostanie udostępnione memorandum, zawierające podstawowe informacje o sytuacji prawnej i ekonomiczno-finansowej gdańskiej spółki oraz procesie sprzedaży.

Przedmiotem negocjacji ma być w szczególności cena za akcje Lotosu oraz struktura transakcji, zapewniająca sprzedaż wszystkich posiadanych przez Skarb Państwa akcji. Negocjacje będą dotyczyć też m.in. zobowiązań inwestycyjnych, gwarantujących rozwój firmy, zachowanie jej rentowności i konkurencyjnej pozycji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na Lotos pojawią się chętni, ale może być trudno o premię za pakiet

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!