Na stacjach paliw może być nieco taniej?

Na stacjach paliw może być nieco taniej?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na pylonach stacji znowu pojawiły się kilkugroszowe podwyżki cen paliw. Jest to reakcja na trend wzrostowy obecny na rynku hurtowym w ostatnim czasie. Widać jednak wyhamowanie podwyżek cen w hurcie, a nawet zauważyć można było w tym tygodniu niewielkie spadki cen we wspomnianym segmencie rynku.

W ostatnim czasie ceny paliw w hurcie znacznie drożały, trend wzrostowy był wyraźnie widoczny. Obecnie jednak coraz częściej pojawiają się niewielkie, może wręcz nieśmiałe obniżki cen. Ceny na rynku hurtowym w relacji do cen z ubiegłego tygodnia odnotowały podwyżki. Obecnie za metr sześc. benzyny Pb95 trzeba zapłacić 3648,00 PLN, za benzynę Pb98 3887,00 PLN/m sześc. a za diesla 3628,00 PLN/m sześc.

Przed Świętami paliwa na stacjach niestety podrożały

Średnie ceny paliw na rynku detalicznym odnotowały wzrosty. Obecnie za litr benzyny 95-oktanowej trzeba zapłacić przeciętnie 4,75 PLN/l, czyli o 6 groszy więcej niż przed tygodniem. Również o 6 groszy podrożał diesel i w efekcie średnia jego cena znajduje się na poziomie 4,64 PLN/l. Obniżkę ceny za to odnotował autogaz, za litr trzeba zapłacić przeciętnie 2,28 PLN. Obniżka w przypadku LPG wyniosła 1 grosz.

Na stacjach mogą pojawić się niewielkie spadki cen

Patrząc na sytuację na rynku hurtowym, gdzie jak na razie nie można wyraźnie dostrzec trendu spadkowego trudno jednoznacznie stwierdzić czy i jak duże mogą nadejść obniżki. Jeśli na stacjach będzie taniej to zaledwie o kilka groszy. Przedziały cenowe dla prognozowanych paliw na przyszły tydzień to: dla benzyny Pb95 4,73-4,83 PLN/l, dla diesla 4,63-4,73 a dla LPG 2,21-2,29.

Przedświąteczny tydzień bez niespodzianek

Końcówka poprzedniego tygodnia przyniosła nam informację o istotnym wzroście produkcji surowcowej w Stanach Zjednoczonych, co stanowi potwierdzenie podejrzeń, że w obliczu planowanych samoograniczeń krajów OPEC, Amerykanie nie zamierzają zasypiać gruszek w popiele i wzmogą swoją działalność produkcyjną - z poziomu poniżej 8,5 mln baryłek dziennie w lipcu podniosła się ona prawie do 8,8 mln baryłek dziennie w połowie grudnia.

Zawirowaniem mogło z pewnością być zawieszenie produkcji w Libii i jej ponowne uruchomienie, jednak ze względu na mało  stabilną sytuację kraju nie odgrywa ona roli tak znaczącego "kreatora nastrojów", jak w latach przed wojną domową - dość przypomnieć, że obecny poziom produkcji kraju wynosi 600 tysięcy baryłek dziennie, podczas gdy w 2011 roku Libia eksportowała 1,6 mln baryłek.

Wśród innych informacji, które mogą jeszcze oddziaływać na kształtowanie cen - mogą taką informacją być dane o ilości wiertni w USA, natomiast jeśli chodzi o Stary Kontynent, nie mamy tu do czynienia raczej z informacjami mogącymi do końca roku zrewolucjonizować handel surowcowy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na stacjach paliw może być nieco taniej?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!