Na zagospodarowanie rosyjskiego szelfu trzeba 500 mld dol.

Na zagospodarowanie rosyjskiego szelfu trzeba 500 mld dol.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zagospodarowanie rosyjskiego szelfu arktycznego do 2050 roku będzie kosztowało Rosjan około 500 mld dolarów - podała rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti.

Rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak, powiedział, że dla realizacji projektu zagospodarowania szelfu arktycznego Rosji potrzebne jest 500 mld dolarów. Jak podkreślił, jest to ogromna kwota i nie wiadomo jest jak będzie wyglądało finansowanie tego projektu.

Rosjanie liczą, że uda im się przyciągnąć inwestorów zagranicznych. Aleksander Nowak zaznaczył, że rosyjskie władze pracują nad stworzeniem przyjaznych warunków działania zarówno dla inwestorów zagranicznych, jak i spółek krajowych.

Szef resortu energetyki przypomniał też, że Moskwa już przyjęła szereg środków w celu ułatwienia zagospodarowania nowych pól naftowych na Syberii Wschodniej. Te działania zostały skierowane również na podniesienie efektywności prac wydobywczych już eksploatowanych złóż.

Jednym z nich jest obniżenie o 5 proc. stawki cła na eksport paliwa. Rosyjski rząd pracuje też nad zmianami regulacji prawnych, które obecnie nie pozwalają spółkom zagranicznym na posiadanie licencji na zagospodarowanie szelfu arktycznego. Obecnie dostęp do tych złóż mają koncerny, w których państwo ma ponad 50 proc. udziałów. Ponadto te spółki muszą mieć co najmniej pięcioletnie doświadczenie pracy na szelfie. Na razie wymagania te spełnia jedynie Gazprom i Rosnieft. Zagraniczne spółki mogą wydobywać gaz i ropę w Arktyce tylko jako partnerzy rosyjskich koncernów.

Rosyjski szelf arktyczny jest atrakcyjny dla inwestorów zagranicznych ze względu na olbrzymie zapasy surowców. Szacuje się, że znajduje się tam około 30 proc. globalnych złóż gazu oraz około 13 proc. - ropy naftowej.

Jednym z partnerów Rosjan w Arktyce jest ExxonMobil. 16 sierpnia br. rosyjsko-amerykańska spółka rozpoczęła prace poszukiwawcze na Morzu Karskim, gdzie partnerzy pracują w obrębie trzech stref wydobywczych. Szacowane zapasy tych złóż wynoszą około 4,9 mld ton ropy i 8,3 bln metrów sześc. gazu. Działa tam również włoski Eni, który uzyskał koncesję na działalność wydobywczą na Morzu Barentsa. Szacuje się, że złoża, do których mają dostęp Włosi wynoszą około 2 mld ton ropy i 1,9 bln metrów sześc. gazu. Kolejnym partnerem Rosjan jest Statoil, który rozpocznie współpracę z Rosnieftem również na Barentsa oraz na Morzu Ochockim.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na zagospodarowanie rosyjskiego szelfu trzeba 500 mld dol.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!