Nafciarze z Morza Północnego chcą obniżenia podatków

Nafciarze z Morza Północnego chcą obniżenia podatków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Załamanie cen ropy na światowych rynkach, powoduje, że koncerny naftowe działające na Morzu Północnym chcą zmniejszenia podatków - donosi "Sunday Times". Od sektora energii uzależniona jest zwłaszcza gospodarka szkocka.

Tygodnik przytacza dane specjalistycznej firmy doradczej Hannon Westwood, która donosi, że liczba wierceń dna morskiego w poszukiwaniu nowych złóż ropy naftowej i oszacowania zasobności tych, które już odkryto, spadła w ub. r. do rekordowo niskiego poziomu - 28. Po raz ostatni była równie niska w połowie lat 60. XX wieku, gdy przystąpiono do eksploatacji złóż na Morzu Północnym.

Od kwietnia 2013 do końca marca 2014 r. (rok obrachunkowy w Wielkiej Brytanii trwa od początku kwietnia do końca marca. Obecnie jesteśmy, w roku obrachunkowym 2014-15. - PAP) średnia dzienna produkcja ropy na Morzu Płn. wyniosła 1,4 mln baryłek, to o dwie trzecie mniej niż w szczytowym roku 1999. Dało to przychód z podatków w wysokości 4,6 mld funtów; było to najmniej od 10. lat. Wydobycie ropy z basenu Morza Płn. jest drogie. Średni koszt wydobycia baryłki ocenia się na 17 funtów (ok. 28. USD). Dla porównania - koszty wydobycia z niektórych złóż w Arabii Saudyjskiej to kilka dol.

Minister finansów George Osborne przyznał ostatnio koncernom naftowym niewielką ulgę podatkową i obniżył stawkę o 2 pkt. proc. zlecając zarazem organizacji Oil & Gas UK przegląd produkcji i możliwości jej ożywienia. Koncerny naftowe na Morzu Płn. płacą podatek w wys. 60-80 proc. Za granicę opłacalności uchodzi próg 60 dol. za baryłkę.

Najbardziej radykalna z rozważanych propozycji przewiduje zniesienie dodatkowego podatku korporacyjnego naliczanego niezależnie od podstawowej stawki podatkowej. Inne propozycje zakładają wygenerowanie oszczędności poprzez m. in. standaryzację sprzętu i organizację pracy.

Proponowane rozwiązania miałyby zastosowanie do nowo odkrytych pól naftowych, na których przystąpiono do wydobycia, a nie do pól już eksploatowanych. Według "Sunday Timesa", Osborne chce porozumienia w tej sprawie przed wyborami powszechnymi spodziewanymi w maju 2015 r.

W reakcji na spadek cen ropy naftowej z ok. 114 USD za baryłkę benchmarkowego gatunku Brent do ok. 61 dol. obecnie, koncerny naftowe aktywne na Morzu Płn. ograniczyły wydatki i zmniejszyły zatrudnienie. Przy produkcji ropy i gazu z Morza Północnego. pracuje w Wielkiej Brytanii 375 tys. ludzi.

Nieoficjalne prognozy mówią o redukcji zatrudnienia o ok. 35 tys. w najbliższych 5. latach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nafciarze z Morza Północnego chcą obniżenia podatków

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!