Naftoport wykorzystuje jedną trzecią swoich możliwości - mówi Andrzej Brzózka

Naftoport wykorzystuje jedną trzecią swoich możliwości - mówi Andrzej Brzózka
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chciałbym, żeby Naftoport pobił w tym roku historyczny rekord przeładunków z 2015 roku, kiedy wyniosły one 14,3 mln ton. Dzięki rosnącemu znaczeniu dywersyfikacji dostaw ropy do Polski widzę na to realne szanse. Marzy mi się nawet przekroczenie granicy 15 mln ton - mówi w rozmowie z WNP.PL Andrzej Brzózka, prezes Naftoportu.

Czy są już dostępne wyniki finansowe Naftoportu za 2017 rok?

- Rok obrotowy jest już zamknięty, w najbliższym czasie przedstawiamy wyniki organom korporacyjnym do zatwierdzenia. Wynik, którym możemy się pochwalić, to zysk netto w wysokości 24 mln zł, czyli trzeci najwyższy wynik finansowy w historii Naftoportu. Przychody ze sprzedaży w 2017 roku były nieco niższe niż rok wcześniej i wyniosły 85,5 mln zł, a mimo to - przy dbałości o część kosztową działalności - zyski spółki wzrosły.

Imponująca rentowność.

- Rzeczywiście, nasi udziałowcy również zawsze zwracają na to uwagę. Żeby spełnić jedno z zadań spółki prawa handlowego - czyli wypracowywanie zysku dla udziałowców, planujemy złożyć wniosek o wypłatę dywidendy w wysokości 100 proc. zysku netto.

Za nami koniec pierwszego kwartału 2018 roku, jak wyglądał on dla spółki pod względem operacyjnym?

- Całkowite przeładunki w ciągu pierwszych dwóch i pół miesiąca 2018 roku wyniosły ok. 3,5 mln ton i były o ponad 20 proc. wyższe niż rok wcześniej. Z tego 2,8 mln ton stanowiła ropa naftowa. To dla nas dobry kwartał, który napawa optymizmem na dalszą część roku. Wzrost dotyczył w zasadzie głównie przeładunków ropy, w przeładunkach paliw jest podobnie jak przed rokiem. O ile odnotowaliśmy spadek przeładunków produktów naftowych w 2017 roku względem roku poprzedniego, rzędu 0,5 mln ton, o tyle mam nadzieję, że w obecnym roku nastąpi stabilizacja, a wszelkie różnice powinniśmy zrekompensować ropą naftową.

Oczywiście cały czas pracujemy poniżej swojego potencjału, zmiana w strukturze przeładowywanych towarów w kierunku ropy powoduje, że statków jest mniej - co było można zauważyć już w poprzednim roku - za to są to jednostki większe. Obsługa zbiornikowca każdego rodzaju zajmuje zbliżoną ilość czasu, w konsekwencji, mimo większego wolumenu ładunków, przekłada się to dla nas na pewne rezerwy czasowe w codziennej, operacyjnej pracy. Niemniej musimy pamiętać, że potencjał naszego terminalu z założenia musi być większy i przekraczać potrzeby realizacji bieżącego zapotrzebowania klientów.

W dalszej części wywiadu czytaj m.in.:
  • o maksymalnych zdolnościach przeładunkowych Naftoportu i z czym wiązałoby się zwiększenie obecnego wykorzystania infrastruktury spółki;
  • o wpływie na firmę wzrostu kosztów na rynku budowlanym i zmian pogodowych;
  • o tym czy zmiany prezesów PKN Orlen i Grupy Lotos mają wpływ na stopień dywersyfikacji dostaw ropy do Polski;
  • o pogarszającej się jakości surowca z Rosji i jej wpływie na Naftoport;
  • o planach inwestycyjnych i nadziejach odnośnie przeładunków w 2018 roku;
  • o tym jak sytuację Naftoportu zmienią druga nitka Rurociągu Pomorskiego i rozbudowa Terminalu Naftowego PERN w Gdańsku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Naftoport wykorzystuje jedną trzecią swoich możliwości - mówi Andrzej Brzózka

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!