Obama częściowo ustępuje ws. kontrowersyjnego ropociągu

Obama częściowo ustępuje ws. kontrowersyjnego ropociągu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent USA Barack Obama poparł budowę południowego odcinka ropociągu Keystone XL, który ma prowadzić z Kanady do rafinerii w Teksasie. Wcześniej prezydent zakazał tej budowy na całej długości ze względu na ochronę środowiska.

W przemówieniu w Cushing w stanie Oklahoma w czwartek Obama polemizował z zarzutami Republikanów, że hamuje krajową produkcję ropy, i oświadczył, że aprobuje budowę południowego segmentu ropociągu Keystone.

"Polecam dziś mojej administracji, aby wyeliminowała biurokratyczne przeszkody i uczyniła tę inwestycję (ropociąg Keystone - PAP) naszym priorytetem" - powiedział.

Wstrzymanie budowy ropociągu na początku tego roku wywołało falę krytyki. Republikanie zwracali uwagę, że szkodzi to nie tylko rozwojowi produkcji ropy - budowa mogła również dać pracę kilkudziesięciu tysiącom ludzi. Według sondażu 67 procent Amerykanów popiera budowę ropociągu.

Opozycja podchwyciła sprawę Keystone jako dodatkowy argument do atakowania Obamy jako wroga tradycyjnych źródeł energii. Według krytyków jego polityka, faworyzująca alternatywne źródła energii, hamuje rozwój krajowej produkcji ropy, zwiększa uzależnienie USA od jej importu, a w rezultacie przyczynia się do wzrostu cen benzyny.

Z sondaży wynika, że wysokie ceny benzyny są jedną z przyczyn spadku notowań Obamy w ostatnich tygodniach.

W przemówieniu w Cushing, Oklahomie i poprzedniego dnia w Boulder City w stanie Nevada prezydent odrzucił krytykę. Podkreślił, że popiera wszystkie źródła energii, i przypomniał, że za jego rządów produkcja ropy i gazu ziemnego się zwiększyła.

"Produkcja większej ilości ropy i gazu w kraju zawsze była i będzie zasadniczym elementem naszej strategii. (...) Wszędzie prowadzimy teraz wiercenia" - powiedział.

Niezależni eksperci, jak Daniel Yergin, wyrażają opinię, że główną przyczyną zwyżki światowych cen ropy są niepokoje o dalszy rozwój sytuacji w rejonie Zatoki Perskiej w związku z sygnałami, że Izrael może zaatakować irańskie instalacje nuklearne.

Republikanie tymczasem przyjęli oświadczenie Obamy, że popiera budowę południowego odcinka ropociągu Keystone, jako wprowadzające w błąd opinię publiczną.

Grupa republikańskich członków Kongresu stwierdziła, że budowa i tak by się rozpoczęła, niezależnie od zgody prezydenta. Chodzi bowiem o odcinek przebiegający tylko przez terytorium USA, w odróżnieniu od odcinka północnego, który przecina granicę z Kanadą.

Biały Dom kwestionuje tę argumentację, twierdząc, że także budowa południowego odcinka wymaga zgody rządu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Obama częściowo ustępuje ws. kontrowersyjnego ropociągu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!