Olej napędowy i autogaz stanęły w miejscu

Olej napędowy i autogaz stanęły w miejscu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ceny średnie paliw na stacjach w Polsce po Dniu Wszystkich Świętych pozostały praktycznie niezmienione w porównaniu z poprzednim tygodniem. Dla oleju napędowego i autogazu jest to wręcz kolejny tydzień z rzędu, gdy cena przeciętna jest taka sama. Ruchy w kolejnych dniach również nie powinny być duże, ewentualnie ograniczyć się do kilkugroszowej "kosmetyki".

Wg stałego monitoringu cen paliw na stacjach w Polsce, jaki regularnie prowadzi firma doradcza e-petrol.pl, w tym tygodniu (badanie już po Wszystkich Świętych i wiążącym się z tym wydarzeniem „długim weekendem”) przeciętna ogólnopolska cena benzyny 95 to 4,54 zł/l, czyli o 2 gr. mniej niż tydzień temu. Benzyna wróciła tym samym do poziomu sprzed dwóch. Olej napędowy podobnie jak przed tygodniem wyceniany jest przeciętnie na poziomie 4,35 zł/l – to już drugi tydzień z rzędu na tym poziomie. Autogaz z kolei już nawet trzeci tydzień z rzędu kosztuje przeciętnie w Polsce 2,29 zł/l.

Benzynę 95 średnio najtaniej zatankować można obecnie w województwie dolnośląskim (choć i w tym regionie występują bardzo duże rozwarstwienia cenowe między różnymi miejscowościami, np. Wrocławiem a Legnicą), natomiast największy wydatek obecnie czeka na kierowców kupujących to paliwo w podkarpackim. Olej napędowy najtaniej kosztuje również na Dolnym Śląsku, najdrożej zaś w województwie opolskim. W przypadku autogazu na czoło rankingu miejsc najkorzystniejszych do odwiedzenia przez tankujących wysunęły się teraz lubelskie i łódzkie, zaś na drugim końcu znalazło się zachodniopomorskie.

W tym tygodniu oczy wszystkich uczestników rynku paliwowego skupione są na amerykańskich władzach monetarnych. Fed (odpowiednik polskiego banku centralnego) obraduje obecnie nad kierunkami polityki monetarnej na następne miesiące, a wielu graczy i ekonomistów uważa, że wprowadzi kolejne posunięcia łagodzące politykę, które mają służyć pobudzeniu wzrostu ekonomicznego. Miałoby to pośredni skutek w postaci wzrostu popytu również na energię, czyli m.in. na ropę i produkty jej przerobu. Na fali tych oczekiwań w pierwszej części tego tygodnia przełamany został przez cenę ropy poziom 85 USD za baryłkę, dawno nie notowany. Decyzja Fed, to jaka będzie, czy spełni oczekiwania rynkowe czy też rozczaruje – to wszystko będzie miało kolosalny wpływ na notowania w drugiej części tygodnia. Gdyby decydenci w Stanach zaskoczyli, np. prowadząc działania na mniejszą skalę, to pewnie doprowadzi to do szybkiej korekty cenowej w dół. Oczywiście sytuacja na rynkach międzynarodowych przełoży się również na Polskę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!