ONZ: usuwanie ropy w Delcie Nigru może zająć 30 lat

ONZ: usuwanie ropy w Delcie Nigru może zająć 30 lat
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Region bogatej w ropę delty Nigru cierpi z powodu katastrofy ekologicznej spowodowanej zanieczyszczeniem wód gruntowych, wyniszczeniem roślin i wyciekiem ropy do gleby. Usuwanie szkód może zająć nawet 30 lat - ujawnia wydany w czwartek raport ONZ.

Szczególnie zanieczyszczony jest region Ogoniland, składający się głównie z mokradeł, potoków i lasów namorzynowych. Jak ocenia raport Programu Środowiskowego ONZ (UNEP), "50 lat wydobywania ropy wpłynęło na ten region bardziej niż ktokolwiek mógłby przypuszczać". Zgodnie z oświadczeniem agencji ONZ, w przynajmniej 10 społecznościach ludu Ogoni, na terenach gdzie woda pitna zawiera duże stężenie węglowodorów, głównego składnika ropy naftowej, zdrowie ludzi jest poważnie zagrożone. ONZ zasugerowała rządowi Nigerii i firmom wydobywającym ropę naftową ustanowienie funduszu z kapitałem początkowym 1 mld dolarów, przeznaczonego na oczyszczenie skażonych terenów.

Pracownicy UNEP natknęli się na wioskę, gdzie skażenie benzenem przekroczyło dopuszczalne normy aż 900-krotnie. "Społeczności Ogoni żyją w tym skażeniu na co dzień, a dzieci urodzone w Ogonilandzie są narażone na kontakt z zanieczyszczeniem, gdyż odór węglowodorów unosi się w powietrzu przez cały czas" - twierdzą autorzy raportu.

Jeżeli Ogoniland, region obfitujący w ważne ekosystemy, wodę pitną i żyzną ziemię, miałby zostać całkowicie przywrócony do stanu naturalnego, program jego oczyszczania byłby najszerzej i najdłużej zakrojonym programem ekologicznym w historii - twierdzi UNEP.

Jednak oczyszczenie środowiska jest nierealne, gdyż gospodarka Nigerii, z jej rozbudowanym i skorumpowanym aparatem państwowym, jest całkowicie zależna od dochodów z wydobycia cennego surowca. "Oczyszczenie regionu o powierzchni ponad 965 km kwadratowych stanowiłoby poważne wyzwanie dla każdego rządu" - przyznaje ONZ.

Działanie w rejonie delty Nigru jest również utrudnione z powodu grasujących w regionie gangów i partyzantów porywających pracowników zagranicznych dla okupu. Nawet zespoły badawcze ONZ miały problemy z dostępem do niektórych rejonów.

Mimo że wydobycie ropy naftowej w regionie Ogoniland oficjalnie zakończyło się w 1993 r., rurociągi i stacje pomp należące częściowo do przedsiębiorstwa Shell, a częściowo do nigeryjskiego National Petroleum Corp. wciąż biegną przez wioski i pola. Raport UNEP został częściowo sfinansowany przez Shell na prośbę nigeryjskiego rządu.

W środę Shell wziął na siebie odpowiedzialność za wycieki ropy naftowej w latach 2008 i 2009.

Główną przyczyną zanieczyszczenia gruntów są starzejące się rurociągi i akty wandalizmu spowodowane chęcią kradzieży ropy.

Zarówno przedstawiciele koncernu Shell, jak i rzecznik prezydenta Nigerii odmówili komentowania raportu - informuje agencja AP.

Nigeria, jako członek OPEC, jest jednym z głównych eksporterów ropy do USA.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ONZ: usuwanie ropy w Delcie Nigru może zająć 30 lat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!