XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

OPEC przekreślił marzenia kierowców o tańszym paliwie

OPEC przekreślił marzenia kierowców o tańszym paliwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Decyzja największych eksporterów ropy o przedłużeniu porozumienia w sprawie ograniczeń w wydobyciu dla kierowców może oznaczać koniec marzeń o wyraźnie niższych cenach paliw przed świętami. Niewielkie spadki cały czas są jednak możliwe.

W ostatnich dniach paliwa na stacjach nieznacznie taniały, oddalając się od tegorocznych maksimów. Na przyspieszenie obniżek nie ma jednak co liczyć, bo czwartkowa decyzja  OPEC i producentów surowca spoza kartelu, jest mocnym wsparciem dla wysokich cen ropy na światowych giełdach naftowych.

Spokojny tydzień w rafineriach


Mijający tydzień na hurtowym rynku paliw w Polsce nie przyniósł dużych zmian. W cennikach rafinerii dominowały obniżki, ale ich skala była niewielka. Aktualnie metr sześcienny 95-oktanowej benzyny średnio na rynku hurtowym kosztuje 3644,40 PLN i jest o niecałe 10 złotych tańszy niż w ubiegły piątek. Olej napędowy na przestrzeni tygodnia potaniał o 24,60 PLN i dzisiaj jego średnia cena w rafineriach wynosi 3603,00 PLN/metr sześc.

Za tankownie płacimy mniej


W tym tygodniu w detalicznej części rynku paliw taniały wszystkie paliwa, ale obniżki miały jedynie symboliczny charakter. O grosz spadła cena benzyny i autogazu – ta pierwsza kosztuje aktualnie średnio 4,69 PLN/l, a litr LPG to wydatek rzędu 2,15 PLN. Nieco mocniej spadły ceny oleju napędowego i średnio w Polsce kierowcy aut z silnikiem Diesla płacą za litr paliwa 4,54 PLN – to 3 grosze mniej niż przed tygodniem.

Nadchodzący tydzień nie powinien przynieść dużych zmian na detalicznym rynku paliw, a nieznacznie tanieć może benzyna. Prognozowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw to: 4,62-4,71 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,50-4,60 PLN/l oraz  2,12-2,18PLN/l dla autogazu.

Wydarzenie tygodnia jednak nie wzbudziło emocji


Właściwie od kilku tygodni większość zmian z rynku naftowego próbowano wyjaśniać plotkami czy nastrojami związanymi z wiedeńskim spotkaniem Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). Pojawiały się różne opinie, głosy „zza kulis”, a gdy spotkanie wreszcie nadeszło – okazało się, że status quo został potwierdzony i właściwie nic nadzwyczajnego dla rynku chyba z tego nie wynika. Ostatnie głosy mówią też o zaangażowaniu Rosji w porozumienie – co wydawało się nie do końca pewne – i tym samym mamy właściwie utrzymanie sytuacji przynajmniej do czerwca, kiedy to uczestnicy porozumienia ponownie porozmawiają o jego realizacji. Ciekawą informacją może być nałożenie limitu dla  łącznej produkcji Nigerii i Libii na 2017 r. do poziomu poniżej 2,8 mln baryłek dziennie. Dotychczas krajów tych nie obejmowały żadne ograniczenia, ale i tak ich trudna sytuacja wewnętrzna lokuje je daleko od takiego rezultatu.

Poza informacjami z Wiednia znaczący wpływ na rynkowe nastroje w ostatnich dniach mogła mieć awaria amerykańsko-kanadyjskiego rurociągu Keystone. W naszym komentarzu pisaliśmy, że „awaria tej ważnej z punktu widzenia naftowej logistyki trasy była w ostatnich dniach wsparciem dla wyższych cen surowca” – aktualnie operatorzy infrastruktury opanowali już problem i sytuacja staje się znormalizowana. Jeśli chodzi o zapasy w USA, według Energy Information Administration, spadły one w tym tygodniu o 3,4 mln baryłek, co okazało się zbieżne z rynkowymi oczekiwaniami.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: OPEC przekreślił marzenia kierowców o tańszym paliwie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!