Orlen Gaz modyfikuje strategię

Orlen Gaz modyfikuje strategię
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Orlen Gaz, spółka zależna PKN Orlen, modyfikuje swą strategię i planuje docelowo zająć się koordynacją sprzedaży hurtowej LPG w ramach całej grupy kapitałowej płockiego koncernu.

Jak poinformowała PAP Agnieszka Woźniak z Orlen Gaz, spółka modyfikuje swoją strategię "adekwatnie do kierunków, które wyznaczają plany rozwoju całej grupy Orlen i uwarunkowania rynkowe". "Docelowo Orlen Gaz planuje zająć się koordynacją sprzedaży hurtowej LPG w ramach całego koncernu, czyli kreowaniem polityki oraz strategii sprzedaży gazu płynnego" - wyjaśniła, odpowiadając na pytania PAP dotyczące planów spółki, w tym inwestycji związanych z zapleczem logistycznym.

Odnosząc się do projektu Orlen Gaz pozyskania kawern solnych na magazyny w Inowrocławskich Kopalniach Soli Solino Woźniak podkreśliła, że operacyjne pojemności magazynowe spółki są obecnie pokrywane przez oddany do użytku w 2009 r. terminal morski LPG w Szczecinie. "Kwestia zagospodarowywania kawern została przejęta przez PKN Orlen i jest obecnie elementem długofalowej, całościowej strategii rozwoju magazynowania podziemnego dla grupy kapitałowej" - uściśliła. Dodała, że prowadzone są analizy techniczne, których celem jest określenie możliwości składowania różnych produktów ropopochodnych.

"Analizując czynniki makroekonomiczne, Orlen Gaz zdecydował się na weryfikację swoich średnioterminowych planów. Obecnie spółka zamierza koncentrować się na wykorzystaniu potencjału terminalu morskiego LPG w Szczecinie, który oferuje możliwości wielokierunkowych działań biznesowych w aspekcie całej grupy kapitałowej" - zaznaczyła Woźniak.

Od początku 2010 r. terminal morski LPG w Szczecinie przyjął 8 statków - większość ze Szwecji - w sumie ponad 8 tys. ton LPG. "Obecna sytuacja na rynku LPG pozwala spółce wykorzystywać okazje rynkowe i realizować cykliczne dostawy drogą morską tylko na zasadzie zakupów spotowych (doraźnych - PAP)" - wyjaśniła Woźniak. "Jeśli obserwowana w miesiącach letnich dobra passa dla Szczecina utrzyma się, spółka nie wyklucza, że zaprosi swoich partnerów biznesowych do przedstawienia ofert na kontrakty terminowe" - dodała.

Zaznaczyła, że Orlen Gaz, udoskonalając strategię spółki, "postanowił konsekwentnie inwestować w swoje zaplecze logistyczno-magazynowe". Przypomniała, że spółka, oprócz szczecińskiego terminalu morskiego LPG, wybudowała terminal lądowy w Sokółce i zmodernizowała rozlewnię gazu płynnego w Nowej Brzeźnicy. Jak zauważyła, zwiększenie potencjału przeładunkowo-magazynowego pozwala Orlen Gaz na sprawniejszą i szybszą dystrybucję.

Woźniak poinformowała, że Orlen Gaz realizuje projekt modernizacji rozlewni gazu płynnego w Hrubieszowie, który zakłada podwojenie pojemności magazynowych z blisko 400 metrów sześciennych do prawie 800 metrów sześciennych, a także budowę instalacji technologicznej oraz stanowisk przeładunku autocystern i cystern kolejowych.

"Planowana modernizacja bocznicy kolejowej, która rozpocznie się w IV kwartale tego roku, umożliwi na przykład rozładunek ośmiu wagonów bez przetaczania. Nie wykluczone, że w przyszłym roku park zbiornikowy rozlewni Hrubieszów powiększy się jeszcze o dodatkowe 100 metrów sześciennych" - dodała.

Istniejący od 1995 r. Orlen Gaz jest największym podmiotem na krajowym rynku gazu płynnego. Zajmuje się sprzedażą propanu, butanu oraz mieszaniny propan-butan. Zarządza 10 rozlewniami. Posiada m.in. terminale lądowe w Płocku i Sokółce koło Białegostoku oraz Terminal Morski w Szczecinie, przystosowany do rozładunku statków z gazem i magazynowania dostaw.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Orlen Gaz modyfikuje strategię

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!