XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Orlen szykuje skargę do Brukseli na Litwę

Orlen szykuje skargę do Brukseli na Litwę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

PKN Orlen przygotowuje skargę do Komisji Europejskiej w Brukseli na państwowe Koleje Litewskie, które w 2008 r. rozebrały i zwlekają z odbudową części torów na trasie umożliwiającej krótszy i tańszy transport paliw z litewskiej spółki Orlen Lietuva na Łotwę.

"Pracujemy nad taką skargą" - oświadczył w środę PAP rzecznik PKN Orlen, Dawid Piekarz. Przyznał zarazem, iż trudno określić, w jakim terminie skarga zostanie oficjalnie złożona.

"Uważamy, że praktyki, które są stosowane, mają na celu ograniczenie konkurencji i faworyzowanie państwowych spółek litewskich. Sprawa dotyczy trzech państw Unii Europejskiej: Litwy, Łotwy i Polski i jak najbardziej godzi w regulacje europejskie" - wyjaśnił Piekarz. Dodał, iż w zaistniałej sytuacji KE to właściwe forum żeby rozstrzygnąć spór.

Piekarz uściślił, iż w sporze między PKN Orlen i litewską spółką Orlen Lietuva, w której płocki koncern posiada 100 proc. udziałów a Kolejami Litewskimi chodzi o rozebranie i zwlekanie z odbudową torów przez łotewskie Renge.

Jak napisała w środę "Rzeczpospolita", skarga PKN Orlen wobec Kolei Litewskich to "element batalii o port w Kłajpedzie". Chodzi o litewski państwowy terminal morski Klaipedos Nafta, główny punkt eksportowy produktów Orlen Lietuva, o którego przejęcie bezskutecznie zabiega płocki koncern.

W ubiegłym tygodniu Piekarz poinformował, iż dotychczasowe rozmowy z przedstawicielami władz litewskich w sprawie uzyskania przez PKN Orlen kontroli operacyjnej nad Klaipedos Nafta nie przyniosły rezultatu. Wtedy też uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy możliwa jest sprzedaż przez PKN Orlen rafinerii w litewskich Możejkach, o czym od kilku miesięcy spekulują zarówno polskie, jak i litewskie media.

Piekarz wyjaśnił wtedy, iż starania PKN Orlen o zakup udziałów w Klaipedos Nafta wynikają nie tylko z planów usprawnienia dostaw ropy naftowej do Orlen Lietuva, ale przede wszystkim z konieczności zapewnienia spedycji produktów tej rafinerii przez morze. Przyznał wówczas, iż należący do Orlen Lietuva terminal morski w Butyndze zaopatruje litewską rafinerię w ropę naftową, ale nie spełnia kryteriów dla eksportu produktów tej spółki drogą morską.

W lutym 2009 r. Orlen Lietuva zawarła z Kolejami Litewskimi umowę na przewóz produktów naftowych, która ma obowiązywać do końca 2024 roku. Szacowana wartość umowy wynosi około 4,2 mld zł. Na początku 2008 r. Orlen Lietuva zwróciła się do spółki Koleje Litewskie z prośbą o renegocjację umowy w celu sprecyzowania taryfy za przewóz i skrócenia kolejowej drogi przewozowej do Kłajpedy, gdzie jest terminal naftowy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Orlen szykuje skargę do Brukseli na Litwę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!