Paliwa na stacjach wciąż drożeją

Paliwa na stacjach wciąż drożeją
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Początek listopada utrwala tendencję wzrostową na hurtowym i detalicznym rynku paliw, jednak wzrosty w większym stopniu dotyczą stacji paliw. Hurtowe ceny benzyny i oleju napędowego w stosunku do poziomu z ubiegłego piątku są wyższe odpowiednio o 10 – 16 i 21 PLN/1000 l.

W ubiegłym tygodniu, w środę znaczna część operatorów wprowadziła podwyżki cen wszystkich rodzajów paliw od kilku do kilkunastu groszy na litrze. Podobną sytuację obserwujemy w tym tygodniu. Za litr benzyny Eurosuper 95 i oleju napędowego płacimy średnio 8 groszy więcej niż przed tygodniem, autogaz podrożał średnio o 3 grosze na litrze. Po ostatnich podwyżkach na wybranych stacjach cena diesla przekroczyła poziom 4,00 zł/l, benzyny Eurosuper 95 - 4,50 zł/l, a autogazu - 2,20 zł/l. Skala podwyżek jest zróżnicowana, bo podobnie jak przed tygodniem mieści się w przedziale od 5 do 15 groszy na litrze, ale nie brakuje też stacji na których ceny pozostają bez zmian.
Spadku cen możemy się spodziewać w ramach weekendowych promocji, po których paliwa podrożeją . Ponowny wzrost cen ropy nie wróży najlepiej. Jeśli jej ceny pozostaną na obecnym poziomie, a złoty nie umocni się wobec dolara, to szansa na tańsze tankowanie będzie znikoma. W przyszłym tygodniu prawdopodobne wydają się podwyżki cen na stacjach prywatnych, które dotychczas nie zmieniły cen w stopniu w jakim zmian dokonały stacje sieciowe.

Ropa - rynek szybko odrabia straty

Ceny listopadowych kontraktów na ropę WTI w Nowym Jorku i Brent w Londynie w piątek rano notowane są 3,5% powyżej minimum z mijającego tygodnia. Tym samym surowiec notuje ponad 3$ wzrost w skali tygodnia a do tegorocznych maksimów brakuje tylko 1,5$. Średnioterminowy trend wzrostowy na rynku pozostaje silny, a prawdopodobieństwo wzrostu cen ropy do poziomu 86$ jeszcze w tym roku jest stosunkowo wysokie.

Dobrym prognostykiem na dzisiejszą sesją jest wczorajszy ponad 2% wzrost indeksu Dow Jones. Oczy wszystkich inwestorów zwrócone będą na dane z amerykańskiego rynku pracy. O godzinie 14.30 poznamy dane na temat zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (oczekiwany spadek 170 tys.) i wielkość stopy bezrobocia w październiku. W USA stopa bezrobocia jest najwyższa od 26 lat i w ubiegłym miesiącu najprawdopodobniej wzrosła do poziomu 9,9%.
Amerykańskie zapasy ropy spadły w minionym tygodniu o 3,9 mln bbl, jednak nadal poziom rezerw – 335,9 mln bbl jest 21 mln bbl (7%) powyżej pięcioletniej średniej i 24 mln bbl (8%) wyższy w porównaniu z rokiem ubiegłym. Raport Amerykańskiego Departamentu Energii pokazał dalszy znaczny spadek importu ropy do USA. W minionym tygodniu import spadł o 0,76 mln bbl/d do poziomu 8,12 mln bbl/d. Ostatnio tak niski poziom importu obserwowaliśmy w roku 1994. Stosunkowo niski popyt, spadek marż rafineryjnych przekładają się na niski poziom produkcji ropy co zmniejsza jej import. Produkcja amerykańskich rafinerii na poziomie 14,24 mln bbl/d jest 0,5 mln bbl/d niższa niż przed rokiem. W październiku wskaźnik wykorzystania zdolności przerobowych amerykańskich rafinerii na poziomie 82% był najniższy od 1987 roku. Mamy już pierwsze oznaki początku sezony grzewczego na półkuli północnej. Zapasy oleju opałowego w USA ze względu na niskie temperatury powietrza wzdłuż amerykańskiego wybrzeża Atlantyku spadły 1 mln bbl do poziomu 50,6 mln bbl. Konsumpcja produktów ropopochodnych w USA wzrosła w minionym tygodniu do poziomu 19,1 mln bbl/d, jednak jest nadal 4,5% poniżej poziomu z roku ubiegłego.
Rosja największy obecnie producent ropy na świecie (biorąc pod uwagę faktyczną ilość ropy dostarczaną na rynek, gdyż potencjalne zdolności produkcyjne Arabii Saudyjskiej są większe-12 mln bbl/d) zwiększyła w październiku produkcję ropy do poziomu 10,04 mln bbl/d (42,47 mt).Jest to poziom 1,8% wyższy niż przed rokiem i rekordowy w posowieckim okresie. Wzrost produkcji jest przede wszystkim wynikiem zwiększenia produkcji przez OAO Rosneft z pól naftowych na północy Syberii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Paliwa na stacjach wciąż drożeją

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!