Paliwa tanieją. Tendencja powinna się utrzymać w pierwszej dekadzie grudnia

Paliwa tanieją. Tendencja powinna się utrzymać w pierwszej dekadzie grudnia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Średnio 3 grosze na litrze wyniosły w tym tygodniu obniżki cen paliw na stacjach. Cena Eurosuper 95 spadła poniżej 4,30 zł/l, a oleju napędowego - 3,80 zł/l.

Skala jest niewielka, że względu na dużą zmienność cen paliw na rynku hurtowym, generalnie podwyżki przeplątają się z obniżkami co sprawia, że obecny poziom cen producenta jest porównywalny z cenami sprzed dwóch tygodni. Zarówno sytuacja na rynku ropy jak i rynku walutowym, pozwalają przyjąć, że do końca roku na stacjach nie odnotujemy gwałtownej zmiany tendencji. Nawet jeśli ceny na rynku hurtowym zaczną rosnąć to ich skala będzie niewielka i tym samym właściciele stacji, którzy zazwyczaj reagują z opóźnieniem, nie powinni podnosić cen.

Najtańsza benzyna jest w województwie śląskim. Litr Eurosuper 95 kosztuje 4,19 zł, czyli 10 groszy mniej niż wynosi średnia cena w kraju. Zdecydowanie powyżej średniej krajowej kształtują się ceny bezołowiowej 95 w województwach opolskim (4,37 zł/l), podkarpackim (4,36 zł/l) i lubelskim(4,35 zł/l).

Za litr oleju napędowego najmniej (3,75 zł) płacimy w województwach śląskim i dolnośląskim, najdrożej diesel tankujemy w województwach zachodniopomorskim po 3,86 zł/l oraz lubuskim, opolskim i małopolskim po 3,84 zł/l.

Przed rokiem za litr Eurosuper 95 płaciliśmy średnio 3,74 zł/l, czyli około 55 groszy na litrze miej niż obecnie. Cena oleju napędowego wynosi obecnie 3,80 zł/l, czyli prawie 4 grosze na litrze więcej niż przed rokiem . Natomiast w przypadku autogazu kierowcy płacą dzisiaj 2,08 zł/l, czyli o 5 groszy na litrze mniej w stosunku do poziomu z końca listopada ubiegłego roku.

Ropa - nadal poniżej 80$

Pierwszy tydzień grudnia na rynku ropy naftowej upływa stosunkowo spokojnie. Notowania styczniowych kontraktów na ropę WTI w Nowym Jorku pozostały w konsolidacji 75-79$. Barierą dla większych wzrostów cen są nadal słabe fundamenty - wysoki poziom światowych zapasów paliw, z drugiej strony niski kurs dolara i ryzyko jego dalszej deprecjacji sprzyjają spekulacji i długiej stronie rynku.

W dłuższej perspektywie dla kontynuacji wzrostów cen ropy niezbędne będzie dalsze osłabienie dolara. Jeśli kurs EUR/USD przebije poziom 1,5150 wówczas powinniśmy bardzo szybko zobaczyć zwyżki cen ropy. W perspektywie długoterminowej poziomem docelowym dla cen ropy jest rejon 84-86$.

Zapasy ropy w USA w minionym tygodniu wzrosły 2 mln bbl mimo spadku poziomu importu o 0,5 mln bbl/d. Podobnie wzrosły rezerwy benzyn mimo spadku ich produkcji. Wszystko za sprawą stosunkowo słabego poziomu konsumpcji. Popyt na produkty ropopochodne w USA spadł w minionym tygodniu 2,6% (w skali tygodnia) i w porównaniu z rokiem ubiegłym jest ponad 3% niższy. Goldman Sachs i Morgan Stanley przedstawiły optymistyczne scenariusze rozwoju sytuacji gospodarczej świata w ciągu najbliższych dwóch lat. Goldman Sachs przewiduje wzrost światowego PKB o 4,4% w 2010 roku i 4,5% w roku 2011. Morgan Stanley roczne tempo wzrostu światowej gospodarki do 2011 roku szacuje nieco niżej na poziomie 3,7%. Ma to oczywiście swoje przełożenie na prognozy popytu na ropę, gdyż PKB jest podstawowym czynnikiem decydującym o jego zmianach. Biorąc pod uwagę ostatnie szacunki międzynarodowych instytucji finansowych dotyczące wzrostu światowego PKB w najbliższych latach i uwzględniając długoterminową elastyczność zmian konsumpcji ropy względem PKB można spodziewać się wzrostu popytu na ropę w przyszłym roku na poziomie 1,5-2%.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Paliwa tanieją. Tendencja powinna się utrzymać w pierwszej dekadzie grudnia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!