XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PERN zabezpiecza rurociągi pod dnem Wisły w Płocku

PERN zabezpiecza rurociągi pod dnem Wisły w Płocku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" prowadzi prace związane z zabezpieczeniem rurociągów biegnących pod dnem Wisły w Płocku przed nurtem rzeki. Dodatkowa osłona ma zwiększyć ochronę magistrali przed ewentualnym uszkodzeniem.

Według PERN, prace mają charakter prewencyjny i związane są z działaniem nurtu Wisły, który znosi grunt przykrywający rurociągi.

Do zabezpieczenia magistrali mają zostać wykorzystane m.in. worki z piaskiem i materace faszynowe z geowłókniny, które zostaną dociążone kamiennym narzutem. Wykonana w ten sposób osłona ma stabilizować dno Wisły nad rurociągami. Rzeka w tym miejscu ma głębokość do 8 metrów w zależności od bieżącego stanu wody.

Jak poinformował w poniedziałek PAP rzecznik PERN Roman Góralski, prace z zabezpieczeniem rurociągów biegnących pod dnem Wisły w Płocku potrwają do 30 czerwca. "Prace te nie są skomplikowane, ale wymagają odpowiednich warunków na rzece" - podkreślił. Dodał, iż na obecnym etapie zabezpieczeń układane są m.in. materace faszynowe.

Pod dnem Wisły w Płocku biegną m.in. nitki rurociągu naftowego PERN tzw. Odcinka Zachodniego magistrali "Przyjaźń". Odcinek ten, o wydajności tłoczenia ok. 27 mln ton ropy rocznie, łączy bazę surowcową spółki w Miszewku Strzałkowskim z podobną bazą w Schwedt w Niemczech. To przedłużenie magistrali z bazy w Adamowie przy granicy z Białorusią, którą transportowana jest ropa m.in. do niemieckich rafinerii - PCK Schwedt i Mider Spergau.

Według PERN, zabezpieczenie rurociągów przechodzących pod dnem Wisły w Płocku to standardowe działania, wynikające z rygorystycznych procedur stosownych przez tę spółkę, których celem jest zagwarantowanie maksymalnie wysokiego poziomu bezpieczeństwa eksploatacji magistrali.

Wcześniej, od lat 60. do lat 80. XX wieku, rurociągi PERN przekraczające Wisłę w Płocku były zawieszone na specjalnej konstrukcji mostowej - ze względów bezpieczeństwa, w tym z uwagi na powtarzające się zagrożenia powodziowe, podjęto wówczas decyzję o przeniesieniu magistrali pod dno rzeki.

PERN jest jednoosobową spółka Skarbu Państwa, strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i należącą do tzw. infrastruktury krytycznej. Zarządza na terenie kraju siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ok. 3,2 mln metrów sześc. Rurociągami naftowymi spółka tłoczy surowiec z Rosji - ok. 50 mln ton rocznie - do rafinerii w kraju: PKN Orlen i Grupy Lotos oraz dwóch rafinerii w Niemczech.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PERN zabezpiecza rurociągi pod dnem Wisły w Płocku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!