PERN zbuduje siedem nowych zbiorników w bazach paliw

PERN zbuduje siedem nowych zbiorników w bazach paliw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

PERN rozpisał przetarg na weryfikację dokumentacji technicznych budowę siedmiu zbiorników magazynowych o łącznej pojemności 158 tys. metrów sześc. w bazach paliw spółki: Boronowie, Rejowcu, Emilianowie, Dębogórzu i Małaszewiczach. Oferty są przyjmowane do 12 października.

  • PERN zarządza trzema naziemnymi bazami magazynowymi ropy naftowej o łącznej pojemności około 3,5 mln m sześc. oraz siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych oraz paliwowych.
  • Firma transportuje też ropę naftową rurociągiem "Przyjaźń" z Rosji do krajowych rafinerii.
  • Na początku 2018 roku PERN przejął m.in. 19. baz magazynowych paliw o łącznej pojemności 1,8 mln metrów sześc.

Jak poinformował w ogłoszeniu PERN, dotyczy ono weryfikacji dokumentacji technicznych dla pięciu zadań. Spółka podała, iż chodzi o projekty budowy zbiorników magazynowych o pojemności 10 tys. metrów sześc. - jednego w bazie w Boronowie i dwóch w bazie w Emilianowie, a także o pojemności 32 tys. metrów sześc. - po jednym w bazach w Dębogórzu i Małaszewiczach oraz dwóch w bazie w Rejowcu.

Projekty budowy zbiorników w bazach paliw PERN w Boronowie, Rejowcu, Emilianowie, Dębogórzu i Małaszewiczach związane są z realizowanym już przez spółkę planem zwiększenia pojemności magazynowych, w tym oprócz ropy naftowej, także na produkty.

Ostatnio PERN poinformował, iż w bazie paliw w Koluszkach finalizuje budowę dwóch zbiorników o pojemności 32 tys. metrów sześc. każdy z przeznaczeniem na olej napędowy - ich technologiczny rozruch planowany jest jeszcze w czwartym kwartale tego roku.

Spółka wyjaśniła przy tym, iż "budowa nowych zbiorników jest wynikiem oczekiwań rynkowych". "W związku z uszczelnieniem obrotu paliwami w naszym kraju skokowo wzrosło zapotrzebowanie na magazynowanie paliw" - podał PERN.

Jak podkreślił, w latach 2016-17, a także w pierwszym półroczu tego roku "w Polsce odnotowano dynamiczny wzrost rynku paliwowego, będący efektem wprowadzonych przez polski rząd regulacji prawnych" - spółka zaznaczyła, iż chodzi o tzw. pakiet paliwowy, energetyczny i transportowy, którego przepisy ograniczyły nielegalne dostawy paliw płynnych.

"W segmencie paliwowym, PERN zbuduje nowe zbiorniki o łącznej pojemności przekraczającej 300 tys. metrów sześc. do poziomu 2,1 mln metrów sześc." - zapowiedziała m.in. ostatnio spółka.

PERN to państwowy podmiot, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który na terenie kraju zarządza trzema naziemnymi bazami magazynowymi ropy naftowej - w Adamowie przy granicy z Białorusią, Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem i w Gdańsku - o łącznej pojemności około 3,5 mln m sześc., a także siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych oraz paliwowych.

Spółka tłoczy jednocześnie ropę naftową rurociągiem "Przyjaźń" z Rosji do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech. Transportuje też surowiec dostarczany drogą morską do gdańskiego Naftoportu.

W wyniku sfinalizowanego z początkiem tego roku połączenia z Operatorem Logistycznym Paliw Płynnych, który był największym w Polsce podmiotem specjalizującym się w magazynowaniu i przeładunku paliw płynnych, PERN przejął m.in. 19. baz magazynowych o łącznej pojemności 1,8 mln metrów sześc.

W marcu tego roku PERN zawarł ze spółką Naftoremont-Naftobudowa z grupy Polimex Mostostal umowę na budowę czterech zbiorników magazynowych, o łącznej pojemności 128 tys. metrów sześc., w bazach paliw w Koluszkach i Nowej Wsi Wielkiej. W tym samym mniej więcej czasie PERN zapowiadał rozbudowę kolejnych baz paliwowych, w tym m.in. w Dębogórzu, funkcjonującej jako hub morski dla tego rodzaju produktów.

Jak zapowiadał wcześniej PERN, po połączeniu z OLPP, planowane tam w ciągu najbliższych 4 lat nakłady inwestycyjne mają wynieść do 2 mld zł. Planowane przez spółkę przedsięwzięcia związane są m.in. przyjętym w listopadzie 2017 r. przez Radę Ministrów dokumentem "Polityka Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym", którego priorytetem jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!