Pierwsze produkty Projektu EFRA

Pierwsze produkty Projektu EFRA
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W rafinerii LOTOSU od ponad miesiąca pracuje instalacja destylacji próżniowej hydrowaksu (160) będąca częścią Projektu EFRA. Została ona wybudowana i jest obsługiwana przez Grupę LOTOS S.A. Pod koniec czerwca uzyskano z tej instalacji pierwsze produkty o odpowiedniej jakości.

Instalacja HVDU (Hydrowax Vacuum Distillation Unit) przerabia obecnie 50 ton hydrowaksu na godzinę i zasilana jest ze zbiorników. To tylko 53% jej mocy, która zostanie osiągnięta po zakończeniu Projektu EFRA. Wtedy będzie zasilana wprost z instalacji hydrokrakingu MHC, na której powstaje hydrowaks – nieprzereagowany olej zwany także frakcją parafinową lub hydrowoskiem.

Dotychczas hydrowaks był powtórnie przerabiany na instalacji MHC, a jego nadmiar był okresowo przetwarzany na instalacji destylacji próżniowej (900). Produkty z jego rozdziału były wykorzystywane w Zakładzie Olejowym do produkcji wysokiej jakości olejów bazowych. Rozwiązanie to, obok zalet, miało wady. Ograniczało bowiem podstawową działalność instalacji 900 i źle wpływało na jej kondycję (wytrącanie osadów w wymiennikach ciepła). Ograniczało też przerób ropy w rafinerii. Dlatego zdecydowano się zbudować instalację HVDU.

Po zakończeniu Projektu EFRA istotnie wzrośnie obciążenie instalacji MHC, czyli zwiększy się też produkcja hydrowaksu, obniżając konwersję hydrokrakingu.

Początki instalacji

Budowa rozpoczęła się w czerwcu 2016 r. od wzmocnienia terenu przez 220 pali. Dodatkowo wkopano ok.100 pali pod stanowisko żurawia, aby mógł podnieść ważącą blisko 300 ton 50-metrową kolumnę – największą w całym Projekcie EFRA. W sierpniu Przembud rozpoczął budowę fundamentów, a w styczniu 2017 Mostostal Płock ruszył z montażem. Budową zarządzała włoska firma KT, a ze strony Grupy LOTOS nadzorował ją dwuosobowy zespół: Paweł Brzozowiec i Grzegorz Farganus, oddelegowany do prowadzenia tej budowy z Zakładu Hydrokrakingu. 28 kwietnia br. osiągnięto status gotowości do rozruchu (RFSU), a 14 maja instalacja została przekazana Zakładowi Hydrokrakingu (PZH) do rozruchu.

Odtleniono rurociągi i aparaty, przepłukano je olejem rozruchowym i rozpoczęto suszenie pieca. Następnie wprowadzono hydrowaks ze zbiorników i rozpoczęto wygrzewanie instalacji. Rozruchowi instalacji towarzyszyło kilka drobnych problemów, które, dzięki sprawnej obsłudze wykwalifikowanej załogi szybko opanowano.

W połowie czerwca podjęto trzecią i jak się okazało finalną próbę rozruchu. Wygrzano instalację do wartości projektowych i rozpoczęto analizy laboratoryjne próbek produktów pobieranych z instalacji. Nie zostały bowiem jeszcze uruchomione analizatory lepkości produktów, będące na wyposażeniu instalacji. Proces można było początkowo korygować wyłącznie dopiero na podstawie wyników analiz z laboratorium. 20 czerwca - wieczorem i w nocy uzyskano produkty odpowiedniej jakości, które zostały skierowane do miejsc ich przeznaczenia.

Produkty HVDU

Optymalny sposób zagospodarowania produktów zostanie wypracowany w ciągu kilku miesięcy. Natomiast aktualna struktura produkcji kształtuje następująco:

  • Frakcja 1 (próżniowy olej napędowy) jest doskonałym komponentem lekkiego oleju napędowego i oleju grzewczego MGO. Stanowi 10% wsadu. 
  • Frakcja 2 (10% wsadu) – kierowana do wsadu instalacji MHC.
  • Frakcja 3 (14%) także trafi do wsadu MHC, ale jej część może zostać wykorzystana do produkcji olejów bazowych SAE10.
  • Frakcja 4 (30%) – głównie do produkcji olejów bazowych SAE30.
  • Pozostałość Próżniowa (36% wsadu) może mieć bardzo różnorodne zastosowania – do produkcji asfaltów, niskosiarkowego ciężkiego oleju opałowego, do produkcji olejów smarowych (brighstock’u). Może być też przerabiana na instalacji MHC, a w przyszłości na instalacji DCU.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!