PKN Orlen chce pozyskać wsparcie na badania przemysłowe

PKN Orlen chce pozyskać wsparcie na badania przemysłowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

PKN Orlen chce opracować nową metodę odzysku jonów metali ze ścieków powstających w procesie wytwarzania kwasu tereftalowego. Spółka zamierza pozyskać wsparcie m.in. do prowadzenia badań przemysłowych.

PKN Orlen zapowiada, że w ramach projektu planowane jest złożenie wniosku o dofinansowanie w konkursie "Szybka Ścieżka" dla dużych przedsiębiorstw z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

PKN Orlen ogłosił zapytanie dotyczące warunków handlowych związanych ze wsparciem prac badawczo - rozwojowych w ramach projektu "Opracowanie nowej metody odzysku jonów metali ze ścieków powstających w procesie wytwarzania kwasu tereftalowego". Oferty można składać do 26 marca.

"PKN Orlen zamierza realizować projekt badawczy Opracowanie nowej metody odzysku jonów metali ze ścieków powstających w procesie wytwarzania kwasu tereftalowego - instalacja PTA we Włocławku, w ramach którego planowane jest złożenie wniosku o dofinansowanie w konkursie Szybka Ścieżka dla dużych przedsiębiorstw, działania 1.1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju" - podała w ogłoszeniu spółka.

Według PKN Orlen "głównym celem projektu będą badania nad możliwością opracowania nowatorskich materiałów do odzysku jonów metali o bardziej korzystnych właściwościach w porównaniu do używanych obecnie".

Spółka zaznaczyła, że prace wskazane w ogłoszonym zapytaniu, w tym np. obejmujące analizy eksperckie i interpretację dotychczas zgromadzonych danych i dokumentacji technicznej oraz zaplanowanie, określenie zakresu i przeprowadzenie badań laboratoryjnych, będą realizowane w ciągu "ok. 24 miesięcy".

"Termin rozpoczęcia prac objętych niniejszym zapytaniem o informacje, nastąpi niezwłocznie po uzyskaniu pozytywnej opinii NCBR, w zakresie współfinansowania projektu" - wyjaśnił płocki koncern.

Instalacja PTA, czyli wytwórnia kwasu tereftalowego, znajduje się we włocławskim Anwilu, spółce z grupy PKN Orlen. Kompleks o zdolności produkcyjnej 600 tys. ton rocznie został otwarty w 2011 r. - PTA jest podstawowym surowcem do produkcji PET - politereftalanu etylenu, z którego powstają opakowania oraz włókna poliestrowe.

W 2013 r. Anwil uruchomił ekologiczną suszarnię osadów umożliwiająca m.in. wykorzystanie biogazu powstającego w procesie z biologicznego oczyszczania ścieków pochodzących z instalacji PTA.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKN Orlen chce pozyskać wsparcie na badania przemysłowe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!