PKN Orlen: rynek naftowy nie przetrwa bez innowacji

PKN Orlen: rynek naftowy nie przetrwa bez innowacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań jest w obecnym otoczeniu rynkowym wręcz niezbędne w celu utrzymania konkurencyjnej pozycji europejskiej gospodarki, w tym przemysłu rafineryjnego - przekonuje w rozmowie z wnp.pl Piotr Chełmiński, członek zarządu PKN Orlen ds. energetyki i rozwoju.

Na ile istotne są innowacje w tak „tradycyjnej” branży jak przemysł naftowy?

- Wystarczy spojrzeć na rozwój technologii i szerokie zastosowania produktów z przerobu ropy naftowej, dynamizujące rozwój tego sektora i nowych branż, które rosły wokół w odpowiedzi na potrzeby rynku i dzięki dostawom odpowiednich komponentów. Można wręcz stwierdzić, że branża naftowa jest nierozerwalnie związana z innowacjami. Tyle że to nie jest tempo obserwowane dzisiaj np. w informatyce czy telekomunikacji, a nawet usługach bankowych. Tutaj należy brać pod uwagę długą perspektywę, bowiem w grę wchodzą lata badań, analiz technicznych, inwestycyjnych, finansowych i rynkowych.

Temat innowacyjności jest obecnie szczególnie eksploatowany, a ma to związek ze zmianami i niestabilnością globalnego otoczenia. Dotyczy to szczególnie obszaru rafinerii. Europa boryka się z nadmiarem mocy wytwórczych, na naszym kontynencie od 30 lat nie powstała żadna nowa rafineria, jednocześnie obserwujemy zmianę ekonomiki biznesu rynków azjatyckich i północnoamerykańskich, a w związku z zaostrzoną europejską polityką klimatyczną stoimy przed problemem kosztownych dostosowań. W takim otoczeniu zachowanie konkurencyjności jakiejkolwiek gałęzi przemysłu jest niezwykle trudne. I tu otwiera się pole dla innowacyjnych rozwiązań, a wręcz zachodzi konieczność ich wdrażania w celu utrzymania konkurencyjnej pozycji europejskiej gospodarki. Nasz kontynent potrzebuje kultury innowacyjności w rozumieniu nie zakupu technologii, bo na tym się nie zarabia, tylko ich wymyślania i wdrażania.

Czy innowacje można dziś traktować jako odpowiedź na koniec prostych rezerw napędzających wzrost?

- Polska należy do grupy najszybciej rosnących gospodarek europejskich, a miarą naszego sukcesu gospodarczego jest to, że z bankruta w ciągu zaledwie 25 lat staliśmy się gospodarką aspirującą do G20 zarówno pod względem wartości PKB, jak i dochodu na mieszkańca. Wystarczy spojrzeć na przyrost PKB osiągnięty od początku transformacji na tle innych gospodarek.

Jesteśmy dobrze wykształceni, już osiągnęliśmy wysoki poziom dochodu na mieszkańca i mamy odpowiednio wysokie aspiracje płacowe. Jeśli jednak chcemy rozwijać się szybciej niż 2,5 proc. rocznie w perspektywie kolejnych dziesięcioleci, musimy postawić na własne innowacyjne rozwiązania i technologie, bo potencjał przyjętej przez nas strategii rozwoju powoli się wyczerpuje. To wiąże się ze zmianą sposobu myślenia o rozwoju gospodarczym i wydłużeniu horyzontu na tyle, by objąć nim technologie, produkty, usługi, których jeszcze nie wymyślono i które na pewien czas dadzą nam absolutną, niemal monopolistyczną przewagę.

Jak wygląda współdziałanie państwa, biznesu i nauki z perspektywy PKN Orlen?

Tak wymagająca branża jak nasza nie może funkcjonować bez ścisłych relacji z nauką, dlatego od lat inicjujemy projekty badawczo-rozwojowe, przy współpracy między innymi z takimi uczelniami jak Politechnika Warszawska, AGH, a nawet KUL. Naszymi wieloletnimi partnerami są także Politechnika Łódzka, Uniwersytet Warmińsko- Mazurski, Politechnika Wrocławska, Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej, Instytut Chemii Przemysłowej, Instytut Nawozów Sztucznych (obecnie Instytut Nowych Syntez Chemicznych) czy Instytut Nafty i Gazu. Ta lista nie jest zamknięta, a wśród naszych nowych partnerów warto wymienić chociażby Wojskową Akademię Techniczną, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych czy Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny.

Głównym celem projektów badawczo-rozwojowych jest wypracowanie innowacyjnych rozwiązań w zarządzaniu, wzmocnienie efektywności procesów produkcyjnych, wzrost bezpieczeństwa produkcji oraz ochrona środowiska. Jednocześnie bardzo aktywnie angażujemy się w podnoszenie wiedzy i kwalifikacji studentów oraz wyłanianie młodych talentów. W tym celu oferujemy programy stażowe i fundujemy nagrody - praktyki w najważniejszych konkursach, takich jak: Grasz o Staż, Program Kariera organizowany przez Polską Radę Biznesu, program zainicjowany przez Ministerstwo Skarbu Państwa "Budujemy wartość polskiej gospodarki. Pracuj dla nas!", "Leopolis for Future" czy w ramach autorskiego projektu w średnich szkołach technicznych oraz technicznych uczelniach wyższych.

Ponadto koncern prowadzi wiele inicjatyw proedukacyjnych, takich jak prowadzenie wykładów i warsztatów na uczelniach, udział w debatach skierowanych do młodych ludzi podczas dużych kongresów finansowo-gospodarczych. Jednym z przykładów jest Akademia Energii realizowana we współpracy z Fundacją Lesława Pagi. Jego głównym celem jest budowa szerokiej koalicji z udziałem instytucji rynku kapitałowego na rzecz bezpieczeństwa energetycznego i stabilnego rozwoju rynków energii w Polsce. Innym przykładem współpracy ze światem nauki jest Program "Blue Gas - Polski Gaz Łupkowy", który jest wspólnym przedsięwzięciem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) oraz Agencji Rozwoju Przemysłu. Uczestniczy w nim spółka z grupy kapitałowej koncernu, Orlen Upstream, a celem programu jest komercjalizacja nowatorskich rozwiązań technologicznych w obszarze poszukiwań i eksploatacji gazu z łupków.

Piotr Chełmiński, członek zarządu PKN Orlen ds. energetyki i rozwoju, będzie gościem VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Zabierze głos m.in. podczas sesji "Innowacyjna Europa - czas konkretnych działań" 20 kwietnia 2015 r. Dowiedz się więcej o wydarzeniu
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKN Orlen: rynek naftowy nie przetrwa bez innowacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!