PKN Orlen sprowadzi ropę z Nigerii, niedługo pierwsze dostawy

PKN Orlen sprowadzi ropę z Nigerii, niedługo pierwsze dostawy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ramach dywersyfikacji dostaw ropy naftowej dla PKN Orlen, w styczniu do Naftoportu w Gdańsku zostanie dostarczone 120 tys. ton tego surowca z Nigerii. Taką samą jego ilość i z tego samego kierunku koncern planuje sprowadzić także w marcu - podała spółka.

  • PKN Orlen podkreślił, że nigeryjska ropa typu Bonny Light uzupełni realizowane przez tę spółkę dostawy spot.
  • "Jeśli pojawiają się nowe, korzystne dla nas biznesowo oferty, to podejmujemy szybko decyzje zakupowe. Dzięki temu zabezpieczamy naszym rafineriom bezpieczeństwo dostaw, ale zwiększamy też ich konkurencyjność" - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
  • "W tym roku zamierzamy dalej wzmacniać dywersyfikację, czego najlepszym potwierdzeniem jest zwiększenie wolumenów spot z kierunku nigeryjskiego do Płocka czy zakup ropy amerykańskiej na Litwę i do Czech" - podkreślił Obajtek

"W ramach realizowanej dywersyfikacji dostaw ropy naftowej, jeszcze w styczniu 2019 r. do Naftoportu w Gdańsku zostanie dostarczone 120 tys. ton surowca z Nigerii. Natomiast w marcu PKN Orlen sprowadzi kolejne 120 tys. ton ropy z tego kierunku" - zapowiedział w czwartek płocki koncern.

PKN Orlen podkreślił, że nigeryjska ropa typu Bonny Light uzupełni realizowane przez tę spółkę dostawy spot. Zaznaczył przy tym, iż "jest to kolejne zakup ropy z kierunku nigeryjskiego" - w październiku 2018 r. koncern sprowadził stamtąd blisko 130 tys. ton surowca, który został przerobiony rafinerii w Płocku.

"Budujemy relacje z dostawcami na całym świecie i w ten sposób możemy elastycznie reagować na zmieniające się warunki makroekonomiczne. Jako aktywny uczestnik na rynkach ropy naftowej i paliw, cały czas monitorujemy sytuację. Jeśli pojawiają się nowe, korzystne dla nas biznesowo oferty, to podejmujemy szybko decyzje zakupowe. Dzięki temu zabezpieczamy naszym rafineriom bezpieczeństwo dostaw, ale zwiększamy też ich konkurencyjność" - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.



Zwrócił jednocześnie uwagę, że tylko w ostatnim kwartale minionego roku koncern zrealizował dostawy spotowe z trzech nowych kierunków: Angoli, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Nigerii.

"W tym roku zamierzamy dalej wzmacniać dywersyfikację, czego najlepszym potwierdzeniem jest zwiększenie wolumenów spot z kierunku nigeryjskiego do Płocka czy zakup ropy amerykańskiej na Litwę i do Czech" - podkreślił Obajtek.

PKN Orlen zaznaczył, iż decyzje spółki o zaopatrzeniu w surowiec, "każdorazowo podlegają analizie ekonomicznej, tak aby skutecznie łączyć bezpieczeństwo dostaw z elastycznością handlową".

Spółka wspomniała przy tym, że w ramach prowadzone tam polityki dywersyfikacji kierunków dostaw 30 proc. ropy przerabianej przez koncern pochodzi spoza kierunku rosyjskiego - w latach 2007-13 udział ten wynosił ponad 90 proc.

"Grupa kapitałowa Orlen konsekwentnie poszukuje nowych rynków i poszerza zarówno portfel dostawców, jak i gatunki ropy" - oświadczył płocki koncern. Przypomniał, że rafinerie - należące do z Grupy Orlen - przerabiały już, m.in. surowiec pochodzący z Iraku, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Wenezueli, Norwegii czy USA.

PKN Orlen dodał, iż "dysponuje również obowiązującymi umowami terminowymi z producentami ze Wschodu i Zatoki Perskiej, które zabezpieczają dostawy do rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie".

Jak informował ostatnio koncern, do rafinerii Grupy Orlen w Czechach i na Litwie dostarczona zostanie ropa naftowa WTI z USA - w ramach dostaw spot do zakładów w Litvinowie i Możejkach trafi po 80 tys. ton amerykańskiego surowca. Spółka przyznała, iż nie wyklucza, że ten kierunek na stałe zagości w jej portfelu.

Pierwszy ładunek, prawie 100 tys. ropy z USA, po zniesieniu przez ten kraj wieloletniego embarga na eksport tego surowca, PKN Orlen sprowadził jeszcze w 2017 r. - został on skierowany do przerobu w rafinerii spółki w Płocku, największej w całej Grupie Orlen.

PKN Orlen poprzez swe podmioty zarządza sześcioma rafineriami o łącznych mocach przerobowych ropy naftowej wynoszących 35,2 mln ton w ciągu roku. Są to rafinerie w Płocku, gdzie maksymalna zdolność przerobu surowca wynosi 16,3 mln ton na rok, a także w Trzebini i Jedliczu oraz w Czechach - w Litvinowie i Kralupach, jak również w Możejkach na Litwie, jedyna rafineria w krajach bałtyckich.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: PKN Orlen sprowadzi ropę z Nigerii, niedługo pierwsze dostawy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!