Planowane są gigantyczne nakłady na wydobycie ropy i gazu do 2025 roku

Planowane są gigantyczne nakłady na wydobycie ropy i gazu do 2025 roku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W latach 2018-2025 świat zainwestuje w ropę naftową i gaz ziemny ponad 811 mld dolarów - wynika z wyliczeń firmy analitycznej GlobalData. Zdecydowana większość tych środków trafi na realizację projektów konwencjonalnych.

  • Kosztem ponad 811 mld dolarów zagospodaruje się 615 pól naftowo-gazowych.
  • 470 mld dolarów pochłoną projekty naftowe, a 368,5 mld dolarów - gazowe.
  • Największe nakłady poniesie Brazylia (76,7 mld dolarów). Tuż za nią są Stany Zjednoczone i Rosja.

Analitycy GlobalData wyliczają, że do 2025 roku globalne inwestycje w wydobycie konwencjonalnej ropy wyniosą do 352 mld dol., w produkcję tal zwanej ciężkiej ropy zainwestuje się 44 mld dol., w piaski roponośne - 43,4 mld dol. i w niekonwencjonalne projekty naftowe - 30 mld dol.

W sumie światowe nakłady na wydobycie ropy mają zatem wynieść blisko 470 mld dolarów.

Z kolei projekty gazowe pochłoną łącznie 368,5 mld dol. W tym, te konwencjonalne - aż 363,2 mld dol. 3,7 mld dol. kosztować będą przedsięwzięcia związane z wydobycie metanu z pokładów węgla, a tylko 1,6 mld dol. - projekty niekonwencjonalne, w tym łupkowe.

Czytaj też Nakłady na nowe projekty typu offshore najniższe od 1998 roku.

Pod względem geograficznym liderem ma być Brazylia. Tam zlokalizowanych jest 49 już ogłoszonych lub planowanych projektów wydobywczych. Nakłady na ich zagospodarowanie mają wynieść 76,7 mld dol., czyli ponad 9,5 proc. łącznych wydatków na ten cel. Największe środki przeznaczone zostaną na trzy ultragłębokowodne projekty Lula Central (13,3 mld dolarów), Lula Oeste (6,5 mld dolarów) i Buzios V (5,6 mld dolarów).

Kolejne na liście są Stany Zjednoczone z 37 projektami o wartości 75 mld dolarów (9,3 proc. całości globalnych nakładów). Najdroższe z nich to głębokowodny Mad Dog Phase 2 (13,4 mld dolarów), płytkowodny Smith Bay (11,1 mld dolarów) i lądowy Horseshoe (6,5 mld dolarów). Wszystkie są przedsięwzięciami konwencjonalnymi.

Pierwszą trójkę zamyka Rosja z 49 projektami o wartości 72,6 mld dolarów (ok. 9 proc. całości inwestycji). Największe z nich to gazowy Sahalin 3 (11,3 mld dolarów) oraz lądowe projekty gazowe Kowyktinskoje (9 mld dolarów) i Chajandinskoje (5,9 mld dolarów).

Na kolejnych miejscach znalazły się Nigeria, Australia, Kanada, Mozambik, Norwegia, Indonezja i Wielka Brytania, które wspólnie odpowiadać będę za 298 mld dolarów inwestycji (ok. 37 proc. całości).

Czytaj również Firmy naftowe tną wydatki na wydobycie.

GlobalData spodziewa się, że 615 pól naftowo-gazowych, o których mowa, w trakcie całego swojego cyklu produkcyjnego będzie wymagało inwestycji rzędu 1,7 bln dolarów i wyprodukuje łącznie ponad 88 mld baryłek ropy oraz 877 bln stóp sześc. gazu ziemnego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Planowane są gigantyczne nakłady na wydobycie ropy i gazu do 2025 roku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!