Podwyzki cen paliw wyhamowały

Podwyzki cen paliw wyhamowały
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

 W mijającym tygodniu na krajowych stacjach paliw nie obserwowaliśmy większych zmian cen. Średnio w skali tygodnia litr Pb95 potaniał symbolicznie 1 gr do poziomu 4,65 PLN/l. Z kolei olej napędowy kosztuje obecnie średnio 4,68 PLN/l i jest 3 gr./l tańszy niż przed tygodniem. O 7 gr./l podrożał natomiast autogaz i obecnie w kraju za litr tego paliwa płacimy średnio 1,92 PLN.

Hurtowe ceny benzyny oraz diesla spadły w mijającym tygodniu odpowiednio 5 gr./l i 6 gr./l netto. W pewnym stopniu możemy więc liczyć na kolejne symboliczne obniżki cen na stacjach. W dalszym ciągu za litr benzyny i diesla płacimy obecnie blisko 70 gr mniej niż przed rokiem. Przed nami natomiast sezonowa zmiana relacji cen benzyny i diesla. W hurcie benzyna jest już blisko 10 gr./l droższa od diesla.

Ceny ropy Brent w Londynie od początku maja spadły ponad 10 USD/bbl z poziomu 63 USD/bbl w rejon 52,50 USD/bbl. W piątek rano ropa Brent kosztuje 54 USD/bbl. Spadek cen ropy wyhamował po posiedzeniu Fed. Fundamentalnie rynek ropy naftowej pozostaje słaby a większej korekty wzrostowej możemy oczekiwać w razie dalszego osłabienia dolara. Zapasy ropy w USA zgodnie z danymi EIA/DoE wzrosły 9,6 mln bbl do poziomu 458,5 mln bbl i pozostają najwyższe od prawie 90 lat. Międzynarodowa Agencja Energii podkreśla, że póki co jest niewiele oznak spowolnienia wydobycia ropy z łupków w USA, mimo spadającej liczby wiertni ropy naftowej (najniższej od kwietnia 2011) i niskiego poziomu cen. Choć niewykluczony jest gwałtowny jej spadek w dalszej części tego roku kiedy wzrosną moce przerobowe rafinerii. W lutym produkcja ropy w USA wzrosła 115 tys.bbl/d, natomiast w tym roku średnie tempo wzrostu produkcji szacowane jest na około 760 tys. bbl/d. Do połowy roku oczekiwany jest więc dalszy wzrost zapasów i utrzymanie nadwyżki podaży w wielkości 1-1,5 mln bbl/d. Nad rynkiem wisi również ryzyko zwiększenie eksportu ropy przez Iran, w razie osiągnięcia porozumienia nuklearnego i zniesienia sankcji, a mowa jest tu o blisko 1 mln bbl/d. OPEC z kolei nieugięcie broni udziałów w rynku i być może byłby skłonny zmniejszyć wydobycie, ale jedynie wspólnie z pozostałymi dużymi producentami spoza kartelu – chodzi głównie o Rosję i USA.

Po posiedzeniu Fed zachwiana została wiara w siłę dolara. W związku z tym, jeśli rynek ropy upewni się, że przynajmniej tymczasowo wyczerpany został potencjał umocnienia dolara, wówczas ceny ropy Brent powinny utrzymać się powyżej poziomu 50-52 USD/bbl, z kolei w przypadku cen ropy WTI zmalało prawdopodobieństwo spadku poniżej 40 USD/bbl.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podwyzki cen paliw wyhamowały

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!