Politycy w biznesie. Gerhard Schroeder kandydatem na dyrektora Rosnieftu

Politycy w biznesie. Gerhard Schroeder kandydatem na dyrektora Rosnieftu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder jest kandydatem na stanowisko jednego z dyrektorów rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft - podał w niedzielę niemiecki tygodnik "Der Spiegel". Schroeder jest jednym z wielu przykładów przechodzenia polityków do biznesu, których nie brakuje również w Polsce.

Jak pisze "Der Spiegel", propozycję powołania niemieckiego polityka do zarządu Rosnieftu zawiera dekret premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa.

Zgodnie z propozycją Schroeder miałby zostać jednym z niezależnych dyrektorów koncernu. Władze spółki przewidują powiększenie zarządu z dziewięciu do jedenastu członków. Akcjonariusze Rosnieftu podejmą ostateczną decyzję pod koniec września.

Obecnie niezależnymi dyrektorami koncernu są Oleg Wjugin, Donald Humphreys i Matthias Warnig. Państwo rosyjskie reprezentują we władzach spółki: szef koncernu Igor Sieczyn, doradca Kremla Andriej Biełousow i minister energetyki Aleksandr Nowak - czytamy w "Spieglu".

Niemiecki tygodnik podkreśla, że Sieczyn i Schroeder są od lat przyjaciółmi prezydenta Rosji Władimira Putina.

Schroeder jest obecnie przewodniczącym komisji akcjonariuszy spółki Nord Stream, budującej drugą nitkę gazociągu przez Morze Bałtyckie.

Politycy po zakończeniu kariery rzadko przechodzą na emeryturę a ich transfery do  biznesu nie dziwią już. Taka ścieżka rozwoju jest coraz powszechniejsza na całym świecie.

Wystarczy przypomnieć tylko niektóre przykłady. 

Transfery z polityki do biznesu


Tony Blair, premier Wielkiej Brytanii w latach 1997-2007, po zakończeniu kariery politycznej Tony Blair rozpoczął współpracę z bankiem JP Morgan, jako konsultant. 

Głośno było również o jego udziale w mediacjach między stronami wartego 50 mld funtów przejęcia przez Glencore górniczego koncernu Xstrata. Według doniesień prasowych, Tony Blair miał zarobić jako mediator milion dolarów podczas trzech godzin rozmów. 

Również były prezydent Francji, Nicolas Sarkozy, po przegranych wyborach i odejściu z polityki, romansował z biznesem. pojawiły się informacje, że podjął współpracę z bankiem inwestycyjnym Morgan Stanley, gdzie za wykład połączony z sesją zdjęciową miał zarobić pół miliona euro.

W Polsce byli politycy też nie stronią od biznesu. Kazimierz Marcinkiewicz po rozstaniu z polityką był m.in. doradcą p.o. prezesa PKO BP, a także dyrektorem w Europejskim Banki Odbudowy i Rozwoju w Londynie. W 2008 r. znalazł w końcu bezpieczną przystań w londyńskim oddziale banku inwestycyjnego Goldman Sachs. 

Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu w rządzie Donalda Tuska, odpowiedzialny za prywatyzację zakładów wielkiej chemii, po odejściu z polityki związał się właśnie z chemicznym biznesem. Na początku 2012 r. Leszkiewicz został członkiem zarządu ZAK i dyrektorem generalnym, a we wrześniu 2012 r. został prezesem tych Zakładów. Funkcję sprawował do 2016 r.

Z kolei Joanna Schmid, wiceminister skarbu państwa w latach 2008 - 2010, odpowiedzialna m.in. za rynki kapitałowe, banki, GPW, ale też za mniejsze spółki, jak np. uzdrowiska. W 2010 r. została wiceprezesem energetycznego koncernu Tauron Polska Energia. 

Najnowszym przykładem tego typu transferu w polskiej polityce jest Wojciech Olejniczak, były przewodniczący SLD i były minister rolnictwa i rozwoju wsi. Po nieudanym starcie do Parlamentu Europejskiego zniknął ze sceny politycznej. Nie startował w kampanii do wyborów parlamentarnych, nie udzielał się publicznie. Teraz przeszedł do Alior Banku, gdzie stanął na czele Biura Kredytów Agro, dedykowanych branży rolniczej.

Tego typu przykładów można mnożyć. 

Niemiecki przyjaciel Rosnieftu


Rosnieft jest jednym z rosyjskich przedsiębiorstw, na które Unia Europejska i USA nałożyły w 2014 roku sankcje w związku z naruszaniem przez Moskwę suwerenności Ukrainy.

70 proc. akcji Rosnieftu należy do Rosneftegaz OJSC, czyli spółki akcyjnej w całości należącej do Federacji Rosyjskiej, a 19 proc. stanowi własność BP Russian Investments, czyli spółki naftowej zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii. Pozostałe 11 proc. jest przedmiotem obrotu giełdowego.

Schroeder wielokrotnie krytykował europejskie i amerykańskie restrykcje wobec Rosji, nawołując do normalizacji stosunków z tym krajem. Polityk SPD kierował niemieckim rządem w latach 1998-2005. Po wyborczej porażce odszedł z czynnej polityki i zaangażował się we wspieranie niemiecko-rosyjskich kontaktów biznesowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Politycy w biznesie. Gerhard Schroeder kandydatem na dyrektora Rosnieftu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!