Produkcja ropy w OPEC spadła najmocniej od 2 lat

Produkcja ropy w OPEC spadła najmocniej od 2 lat
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Produkcja ropy przez kraje OPEC spadła w grudniu 2018 r. najmocniej od 2 lat, jeszcze przed formalnym wejściem w życie w tym tygodniu porozumienia o niższych dostawach ropy na globalne rynki o 1,2 mln baryłek dziennie. W środę (2 stycznia) wzmocniło to ceny ropy, ale w czwartek rano (3 stycznia) surowiec już mocno tanieje.

  • Inwestorzy są zaniepokojeni faktem, że OPEC+ nie podejmuje wystarczającego cięcia dostaw ropy.
  • Na rynek dociera coraz więcej ropy ze Stanów Zjednoczonych.
  • Inwestorzy mają coraz większe obawy, że spowolnienie w światowej gospodarce związane.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 45,62 dolarów za baryłkę, po zniżce o 2,0 proc.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 54,28 dolarów za baryłkę, po spadku o 1,2 proc.

Czołowy producent ropy w OPEC - Arabia Saudyjska - ograniczył w grudniu produkcję o 420 tys. baryłek dziennie do 10,65 mln b/d z rekordowego poziomu - ponad 11 mln baryłek dziennie - wynika z analizy przeprowadzonej przez agencję Bloomberg.

Czytaj także: Ceny miedzi odrabiają straty

Do tego na rynku są braki irańskiej ropy z powodu nałożonych na Iran sankcji przez Stany Zjednoczone. Mniej surowca docierało też z Libii - o 110 tys. baryłek dziennie do 1 mln b/d, gdzie z powodu protestów wstrzymano prace na największym polu naftowym.

W rezultacie produkcja ropy przez OPEC w grudniu spadła łącznie o 530 tys. baryłek dziennie - do 32,6 mln b/d.

To najmocniejszy spadek produkcji w kartelu od stycznia 2017 r., kiedy OPEC po raz pierwszy przyjął strategię "usuwania" z rynków paliw nadmiaru ropy, wywołanego rosnącymi dostawami amerykańskiej ropy łupkowej.

7 grudnia 2018 r. grupa globalnych producentów ropy, znana jako OPEC+, która obejmuje zarówno kraje kartelu, jak i innych eksporterów ropy, w tym Rosję, zdecydowała o zmniejszeniu produkcji ropy o 1,2 mln baryłek dziennie w pierwszej połowie 2019 r.

Jak zachowały się po tym ceny ropy? Wcale nie wzrosły, a zamiast tego spadły jeszcze niżej - wskazują analitycy.

Inwestorzy są zaniepokojeni faktem, że OPEC+ nie podejmuje wystarczającego cięcia dostaw ropy, aby zmniejszyć nadpodaż na rynkach, na które dociera coraz więcej surowca z USA.

Na rynkach są coraz większe obawy, że spowolnienie w światowej gospodarce związane m.in. ze ze sporem handlowym pomiędzy USA a Chinami, uderzy w globalny popyt na paliwa i zwiększy ilość "niepotrzebnej" ropy.

W środę (2 stycznia) ropa WTI na NYMEX zyskała 1,13 dolarów, a Brent zdrożała o 2,1 proc.

W czwartek (3 stycznia) surowiec już mocno tanieje, m.in. po podaniu przez amerykańską spółkę Apple, że słabość w chińskiej gospodarce przyczyniła się do obniżenia przez firmę prognoz sprzedaży.

Cięcie prognoz przez Apple to kolejny sygnał, że trwająca od kilku miesięcy wojna handlowa pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem może zaszkodzić dwóm największym gospodarkom świata.

"Surowce, w tym ropa naftowa, są coraz bardziej 'dotknięte' oznakami spowolnienia wzrostu w gospodarce Chin, po publikacji w ostatnich dniach słabych danych PMI, a także po obniżeniu prognoz finansowych Apple" - mówi Sungchil Will Yun, analityk giełdowy w HI Investment & Futures Corp.

"Chociaż OPEC już w zeszłym miesiącu obniżył produkcję ropy, to obawy o wzrost przeważają nad wszystkim" - dodaje.

W 2018 roku ropa na NYMEX staniała o 25 proc., a Brent straciła 20,0 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Produkcja ropy w OPEC spadła najmocniej od 2 lat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!