Putin popiera wejście TNK-BP do rafinerii w Możejkach

Putin popiera wejście TNK-BP do rafinerii w Możejkach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Premier Rosji Władimir Putin popiera wejście rosyjsko-brytyjskiego TNK-BP do należącej do polskiego PKN Orlen rafinerii w Możejkach na Litwie - informuje w poniedziałek "RBK-daily", powołując się na źródło w rządzie Rosji.

Według rosyjskiego dziennika, partnera niemieckiej "Handelsblatt", "transakcja uzyskała już akceptację na szczeblu państwowym". Jednak póki co - jak podał prezes Orlenu Jacek Krawiec - spółka nie otrzymała żadnej konkretnej propozycji: ani od TNK-BP, ani żadnego rosyjskiego koncernu.

"RBK-daily" wyjaśnia, że podczas niedawnego spotkania w Helsinkach premier Putin i prezydent Litwy Dalia Grybauskaite rozmawiali o możliwości nabycia zakładów petrochemicznych w Możejkach właśnie przez TNK-BP. Gazeta przekazuje, że jej źródło w rosyjsko-brytyjskim koncernie potwierdziło, iż rozmowy na temat zakupu rafinerii w Możejkach trwają i że dokonano już jej wyceny. "RBK-daily" dodaje, że informator nie ujawnił wartości transakcji.

Cytowany w sobotę przez inny rosyjski dziennik gospodarczy - "Wiedomosti" - dyrektor generalny TNK-BP German Chan poinformował, że jego koncern prowadzi rozmowy na temat nabycia udziałów w zakładach w Możejkach z ich obecnym właścicielem. "Jeśli w polskiej kompanii pojawiła się wola pozyskania strategicznego partnera (dla Orlen Lietuva, jak obecnie nazywa się rafineria w Możejkach - PAP), to chcielibyśmy podjąć negocjacje" - przytacza gazeta wypowiedź Chana. Dodał on, że TNK-BP prowadzi już wstępne konsultacje z PKN Orlen.

Pytany o propozycję TNK-BP, prezes PKN Orlen Jacek Krawiec powiedział w poniedziałek w radio PIN: "TNK-BP obwieścił w piątek, że jest zainteresowany, natomiast póki co do nas żaden rosyjski koncern, z żadną konkretną propozycją się nie zgłosił". "Jeżeli się zgłosi, to każdego naszego kontrahenta czy potencjalnego partnera zawsze przyjmujemy w ten sam sposób - czyli dokładnie analizujemy, co ma do zaoferowania" - zapewnił.

Jak zauważył Krawiec, sytuacja Możejek wymaga szybkiego działania i poprawy rentowności. "Można to zrobić w dwojaki sposób - albo poprzez wynegocjowanie z Litwinami korzystnych warunków logistycznych, albo poprzez odblokowanie rurociągu Przyjaźń Północna" - powiedział. Dodał, że trzecią opcją może być całkowite "wyjście" z pakietu Możejek, ale na dzisiaj nie ma o tym mowy.

"Przymierzamy się do podjęcia działań zmierzających do znalezienia partnera strategicznego" - poinformował prezes. Zastrzegł, że jest to bardzo szerokie pojęcie, obejmujące współpracę w zakresie przerobu ropy, dostaw i "również jakąś współpracę w zakresie kapitałowym". Przypomniał, że Orlen wydał na akcje i inwestycje w Możejkach 3,7 mld dolarów, z czego akcje kosztowały 2,8 mld dolarów.

W zeszłą środę premier Litwy Andrius Kubilius podał, że PKN Orlen może sprzedać 25 proc. akcji Orlen Lietuva inwestorowi z Rosji, jeśli otrzyma gwarancje wznowienia dostaw rosyjskiej ropy rurociągiem "Przyjaźń", przerwanych po przejęciu przez polski koncern kontroli nad zakładami w Możejkach.

11 lutego rzecznik prasowy prezydent Litwy Linas Balsys poinformował, że Rosja negocjuje z Polską możliwość nabycia rafinerii w Możejkach. Dzień wcześniej, po spotkaniu z Putinem w Helsinkach, mówiła o tym sama Grybauskaite. 12 lutego rzecznik premiera Rosji Dmitrij Pieskow wyjaśnił, że strona rosyjska nie prowadzi konkretnych negocjacji na temat odkupienia rafinerii Orlen Lietuva. "Kontakty mają ogólny charakter" - oświadczył.

TNK-BP, to trzeci pod względem wielkości koncern paliwowy w Rosji. Połowa akcji należy do brytyjskiego BP. Pozostałe znajdują się w rękach jego rosyjskich partnerów - Alfa Group (25 proc.), Renova (12,5 proc.) i Access Industries (12,5 proc.). Podmioty te są kontrolowane przez trzech lojalnych wobec Kremla oligarchów - Michaiła Fridmana, Wiktora Wekselberga i Leonarda Bławatnika.

TNK-BP próbował już przejąć kontrolę nad Mazeikiu Nafta w 2005 roku, gdy jej ówczesny właściciel, rosyjski Jukos sprzedawał 53,7 proc. akcji rafinerii. Przegrał jednak rywalizację z PKN Orlen. W starciu tym uczestniczyły też inne rosyjskie koncerny - Łukoil i Transnieft.

Zdaniem przytoczonego przez "RBK-daily" analityka Aleksandra Nazarowa, "obecność TNK-BP jako partnera nie gwarantuje PKN Orlen rozwiązania problemu dostaw rosyjskiej ropy do zakładów (w Możejkach)". "Ostatnie słowo należeć będzie do Transnieftu" - oświadczył ekspert. Transnieft, to należący w 100 proc. do państwa operator rurociągów naftowych w Rosji. Jest też właścicielem ropociągów eksportowych, w tym "Przyjaźni".

Wśród zainteresowanych rafinerią w Możejkach media wymieniały też kontrolowany przez państwo Rosnieft, jednak jego szef Siergiej Bogdanczikow oświadczył w piątek, że koncern nie prowadzi takich rozmów, choć przygląda się wszystkiemu, co pojawia się na rynku. Z kolei prezes Łukoilu Wagit Alekpierow oznajmił kilka miesięcy temu, że jego koncern nie planuje kupna zakładów w Możejkach.

Jeszcze jednym wariantem - pisał o tym w piątek "RBK-daily" - może być wymiana przez Surgutnieftiegaz jego pakietu akcji węgierskiego MOL na 25 proc. Orlen Lietuva. Rosyjski koncern nie komentuje tych doniesień.

Od kilku miesięcy media na Litwie i w Polsce spekulują na temat możliwości sprzedaży Rosjanom rafinerii w Możejkach. Spekulacje te nasiliły się po fiasku starań PKN Orlen o przejęcie kontroli operacyjnej nad litewskim państwowym terminalem morskim Klaipedos Nafta, za pośrednictwem którego - po wstrzymaniu przez Rosję dostaw ropy rurociągiem "Przyjaźń" - spółka zmuszona jest sprowadzać surowiec.

Jak podał w poniedziałek w radio PIN Krawiec, spółka w grudniu ub.r. przedstawiła litewskiemu rządowi trzy propozycje dotyczącej logistyki dla Możejek; tylko jedna z nich zakładała przejęcie kontroli kapitałowej nad terminalem w Kłajpedzie. Mimo to do dzisiaj Orlen nie dostał odpowiedzi. Przez terminal w Kłajpedzie produkty naftowe na Litwę sprowadza też Łukoil, główny konkurent Orlen Lietuva w regionie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Putin popiera wejście TNK-BP do rafinerii w Możejkach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!