Putin ruszył z rurą South Stream, Niemcy popierają

Putin ruszył z rurą South Stream, Niemcy popierają
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wojna w Libii dodała wiatru w żagle planowanej przez Gazprom rurze South Stream. Poparły ją nawet Niemcy, choć to rywal unijnego gazociągu Nabucco.

W tym tygodniu premiera Rosji Władimira Putina zajmowała promocja gazociągu South Stream, który przez Morze Czarne ma dostarczać do Europy 63 mld m sześc. gazu rocznie. Podmorska rura dojdzie do Bułgarii, stąd zaplanowano lądowe odnogi: na południe przez Grecję do Włoch i na północ przez Serbię, Węgry i Słowenię do Austrii. Całość za od 15,5 do 24 mld euro.

W ten sposób Rosjanie mogą wykoleić plany gazociągu Nabucco, który szykują europejskie koncerny, aby za pośrednictwem Turcji importować gaz znad Morza Kaspijskiego. Zmniejszyłoby to zależność Europy od Gazpromu i dlatego UE popiera Nabucco.

Niedawno plany South Streamu były w defensywie. W połowie stycznia szef Komisji Europejskiej José Manuel Barroso dostał gwarancje dostaw azerskiego gazu do Europy, otwierając europejskim firmom drogę do kontraktów na gaz dla Nabucco. A Turcja zaczęła zwlekać z zezwoleniem na ułożenie rury Gazpromu przez swoje wody, które Ankara miała dać do końca zeszłego roku. Takiej zgody nie dał też premier Turcji Recep Erdogan, który na początku zeszłego tygodnia był w Moskwie. I Putin zaczął publicznie rozważać, czy nie zrezygnować z rury przez Morze Czarne, a na Bałkany dostarczać skroplony gaz przez Morze Czarne i z Syberii.

- To próba przestraszenia Turków. Rosja jest zdesperowana, bo bez South Streamu będzie musiała przesyłać gaz przez Ukrainę - ocenił rosyjski ekspert Michaił Krutichin z firmy RusEnergy.

Sytuacja się zmieniła, gdy w ostatnią sobotę siły USA, Francji i Wlk. Brytanii uderzyły na Libię. Zaraz potem plany Gazpromu poparły Niemcy.

W poniedziałek wieczorem w Moskwie szef niemieckiego koncernu BASF Jürgen Hambrecht podpisał porozumienie o inwestycji w South Stream. Gazprom zachowa 50 proc. akcji, a BASF dostanie 15 proc. z puli włoskiego koncernu ENI. Kolejne 10 proc. akcji Włosi odstąpią francuskiemu koncernowi EDF. Ta transakcja miała być sfinalizowana w zeszłym roku, ale dopiero w środę zaakceptowali ją akcjonariusze EDF.

- Z zadowoleniem chcę odnotować, że także kierownictwo Niemiec popiera udział BASF w South Streamie. Mam na myśli stanowisko kanclerz Merkel - stwierdził Putin.

Włosi mają nadzieję, że Berlin przełamie opory w UE wobec South Streamu, zwłaszcza w kwestii ograniczenia konkurencji dostępu do rury. - Projekt nie pofrunie bez poparcia UE - przyznał szef ENI Paolo Scaroni w "The Wall Street Journal"

We wtorek premier Rosji poleciał do Słowenii, gdzie Gazprom podpisał umowę o stworzeniu spółki, która zbuduje słoweńską część South Streamu. Szef Gazpromu Aleksiej Miller powiedział, że po ułożeniu rury Słowenia wydłuży kontrakt na import rosyjskiego gazu z 2017 do 2037 r. oraz zwiększy zakupy gazu z 0,5 do 1,7 mld m sześc. rocznie. A tranzytem przez Słowenię ma płynąć 22-24 mld m sześc. gazu rocznie.

W środę Putin udał się do Belgradu uzgodnić ostatnie szczegóły serbskiej części South Streamu. Przedstawiciele Gazpromu zapowiedzieli, że opłata tranzytowa przez Serbię wyniesie od 1,7 do 2,2 dol. i "Kommiersant" zauważył, że z tak ulgowych taryf Gazpromu w Europie korzysta tylko w Polsce.

Szef rosyjskiego rządu wypowiedział się też na temat starań Serbii o przyjęcie do UE. - Będziemy z naszymi serbskimi partnerami ściśle monitorować proces europejskiej integracji, aby nie zaszkodził postępowi stosunków Serbii z Rosją - uprzedził Putin. I gdy potem udał się na mecz piłkarski belgradzkiej Crvenej Zvezdy i sponsorowanego przez Gazprom Zenitu St. Petersburg, Serbowie na stadionie powitali premiera Rosji owacją na stojąco.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!