Putin zapowiedział megakontrakt na dostawy ropy do Chin

Putin zapowiedział megakontrakt na dostawy ropy do Chin
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w czwartek zawarcie przez jego kraj megakontraktu na dostawy ropy naftowej do Chin. Według Putina umowa będzie opiewać na setki milionów ton surowca, a jej wartość przekroczy 60 mld dolarów.

Prezydent Federacji Rosyjskiej mówił o tym, przyjmując w kuluarach 17. Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu I wicepremiera Chin Zhanga Gaoli.

"Przygotowano zakrojony na wielką skalę, bezprecedensowy kontrakt z Rosnieftem. Przewiduje się dostawy do Chin kilkuset milionów ton ropy na kwotę ponad 60 mld dolarów" - oświadczył Putin.

Gospodarz Kremla nie sprecyzował, kiedy zostanie podpisana ta umowa. Zażartował jedynie, że jego bliski współpracownik, prezes Rosnieftu Igor Sieczyn spędza więcej czasu w Chinach niż w Rosji.

W grudniu 2012 roku Transnieft, państwowy koncern zarządzający wszystkimi rurociągami naftowymi w FR, oddał do użytku drugą nitkę ropociągu Syberia Wschodnia-Ocean Spokojny (WSTO), którym rosyjski surowiec płynie do krajów Azji, regionu Pacyfiku i USA. Jego odgałęzienie doprowadzono do Daqing w Chinach. Przez tę rurę już obecnie na tamtejszy rynek trafia 15 mln ton ropy rocznie.

WSTO liczy 4200 km. Prowadzi z miejscowości Tajszet w środkowej Syberii (okolice Irkucka) do Skoworodina w obwodzie amurskim, przy granicy z Chinami, a stamtąd do terminalu naftowego w porcie Koźmino nad Morzem Japońskim (część Oceanu Spokojnego).

Przepustowość magistrali Tajszet-Skoworodino wynosi 50 mln ton surowca. Docelowo moce przesyłowe WSTO mają wzrosnąć do 80 mln ton, z czego 30 mln ton popłynie do Chin.

Kreml dąży do zdywersyfikowania eksportu ropy przez zwiększenie obecności FR na rynkach azjatyckich. Dotychczas ropa z Rosji trafiała głównie na rynki europejskie. Teraz strategicznym kierunkiem sprzedaży surowca staje się Azja.

Ropa wysyłana do Chin pochodzi z bogatych pól naftowych Syberii Wschodniej, która w przyszłości - w obliczu prognozowanego spadku produkcji na Syberii Zachodniej i w regionie uralsko-nadwołżańskim - ma stać się jednym z głównych w Rosji ośrodków wydobycia tego surowca.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Putin zapowiedział megakontrakt na dostawy ropy do Chin

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!