Rola światła w wizualizacji stacji paliw

Rola światła w wizualizacji stacji paliw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niezależnie od położenia - przy trasie czy w lokalizacji wiejskiej - stacja paliw musi być dobrze oświetlona. Nie tylko ze względu na informowanie potencjalnego klienta, ale przede wszystkim dla jego bezpieczeństwa.

Ekspozycja sprzedawanego towaru jest najważniejszym czynnikiem w każdej placówce handlowej. Do nieoświetlonej klient ani nie trafi, ani nie dokona w niej wyboru. Szczególnie istotna jest rola światła przy trybie całodobowym, w jakim działa większość stacji paliw. Oprócz funkcji informacyjnej (pylon cenowy) i ekspozycyjnej (podświetlenie towarów) w takim przypadku właściwe oświetlenie budzi w kliencie poczucie bezpieczeństwa.

W przypadku nowo budowanych stacji należy jednak pamiętać, że całodobowe jej oświetlenie może być uciążliwe dla otoczenia, zwłaszcza jeżeli budujemy w bezpośredniej bliskości pomieszczeń mieszkalnych. Dlatego czynnik ten musi być wzięty pod uwagę w poprzedzającej inwestycję ocenie oddziaływania na środowisko. Zupełnie inaczej jest przy trasach szybkiego ruchu.

Informacja, identyfikacja, bezpieczeństwo

Odpowiednio podana informacja i identyfikacja stacji paliw decyduje o tym, czy kierowca zwolni i zatrzyma się na niej. Musi być agresywna, jednak nie może powodować efektu oślepienia, nie może przytłaczać np. mnogością reklam. Jej elementem centralnym na tym etapie jest dobrze podświetlony, wyróżniający się pylon (totem) cenowy.

Dalej światło w połączeniu z systemem oznakowania poziomego i pionowego powinno prowadzić klienta-kierowcę przez poszczególne strefy stacji: wjazd, podjazd, sklep, parking, infrastruktura towarzysząca (toaleta, gastronomia, hotel), wreszcie wyjazd. - Na etapie projektu oświetlenia stacji należy rozpatrzyć wszystkie strefy indywidualnie. Do każdej z nich trzeba zastosować odpowiednią liczbę i typ opraw. Pomagają w tym dokładne obliczenia oświetlenia, które przeprowadza się w programach do tego przeznaczonych (np. Relux, Dialux). Oświetlenie musi też spełniać odpowiednie normy (PN-EN-1264-1oraz PN-EN-1264-2 Oświetlenie miejsc pracy - miejsca pracy we wnętrzach oraz na zewnątrz) - jak podkreśla Rafał Michalak, menadżer projektu w Miloo-Electronics.

Dla bezpieczeństwa strefa wjazdu powinna mieć poziom oświetlenia większy od pozostałych obszarów na stacji. Ważną sprawą jest ograniczenie olśnienia, umożliwiające adaptację wzroku prowadzącego pojazd. Wartości natężenia oświetlenia powinny być dostosowane do lokalizacji (zależnie od tego, czy stacja znajduje się przy drodze nieoświetlonej, czy w centrum miasta, gdzie jest jasno).

- Wiata to również kluczowy element oświetlenia stacji. Oprócz oświetlenia poziomego pod wiatą (mierzonego na ziemi lub na poziomie 1 m) bardzo ważne jest prawidłowe oświetlenie na powierzchni pionowej odmierzaczy. Umożliwia komfortowe i bezpieczne korzystanie z nich podczas tankowania, ale pozwala również dobrze zaprezentować placówkę z perspektywy kierowcy, który widzi wiatę z pewnej odległości. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na odpowiednią barwę światła (w większości stosuje się chłodną) oraz odpowiedni układ, który zapewni dobry rozkład oświetlenia również w trakcie np. postoju samochodu ciężarowego (z uwagi na jego wysokość, oświetlenie może być przysłonięte) - mówi Witold Antosiewicz, menadżer ds. kluczowych klientów w Philips Lighting Poland.

Światło sprzedaje

Po zatankowaniu klient zmierza ku kasie. Przy tej okazji warto go namówić na dalsze zakupy. - W sklepie można wyróżnić kilka stref: wejściowa, regałów towarowych, kas, gastronomii. Każda z nich ma inne przeznaczenie, więc ich oświetlenie powinno robić odpowiednie wrażenie. Strefa kas to najwyższy poziom natężenia oświetlenia, przy regałach oświetlenie musi odpowiednio eksponować towary, w strefie gastronomii oprawy nad stolikami - zapewnić wrażenia estetyczne i pozwalać na spokojną konsumpcję - podkreśla Rafał Michalak.

Witold Antosiewicz zwraca uwagę m.in. na: dopasowanie typu opraw do stylu stacji; eksponowanie (akcenty świetlne poprzez właściwe natężenia oświetlenia i/lub barwy światła) oferty (np. ciepłe światło w kąciku kawowym, chłodne w obszarze lodówek); podświetlenie znaków z informacją wizualną (np. menu bistro); zapewnienie klientom dobrej orientacji na terenie sklepu; podkreślenie danych obszarów (np. dekoracyjne oprawy zwieszane nad stolikami); wreszcie oświetlenie awaryjne umożliwiające ewentualną ewakuację.

Energooszczędność

Rachunek ekonomiczny obejmować powinien audyt energetyczny zapewniający odpowiednie zagospodarowanie oświetlenia. Dobrym przykładem jest tu analiza techniczno-ekonomiczna redukcji zużycia energii elektrycznej na stacjach Lukoil zrealizowana przez firmę NEKOenergia. Specjaliści od oświetlenia coraz częściej zwracają też uwagę na wydajne źródła LED z wielowarstwowymi soczewkami zapewniającymi optymalny rozkład oświetlenia. - Systemy lamp LED-owych mogą być zastosowane praktycznie w każdym miejscu, przykładowo zamiast świetlówek w toaletach, czy też metahalogenów pod wiatą. Doskonale sprawdzają się również jako źródło światła elementów reklamowych takich, jak pylony, otoki, kasetony - mówi Marta Chojnacka, menadzer projektu w Grupie ENVO.

- Oświetlenie LED jest dziedziną, która cały czas się rozwija i zaskakuje rynek swoimi rozwiązaniami. Źródło LED powoli staje się zamiennikiem tradycyjnego źródła światła (świetlówek, halogenów, żarówek). Na rynku, również w ofercie Miloo-Electronics, są oprawy z wbudowanym źródłem LED do sufitu modułowego 600 x 600, oprawy hermetyczne IP65, typu high bay oraz naświetlacze zewnętrzne LED - mówi Rafał Michalak i radzi zwracać uwagę na: moc oprawy/źródła światła, bo to przekłada się na rachunki za prąd; strumień świetlny - ilość światła wychodzącego ze źródła; temperaturę barwową - obiektywna informacja o barwie źródła światła (barwa ciepła 2700K-3000K, barwa naturalna 4000K, barwa zimna 5000K-6000K). - W sklepie, w strefie gastronomii, warto zastosować LED o ciepłej barwie, w pozostałych strefach o barwie zimnej. Trwałość źródła światła ma znaczenie - najczęściej deklarowana to 30-50 tys. godzin. Gwarancja czołowych producentów, w tym Miloo-Electronics, to 3-5 lat - dodaje Rafał Michalak.

Część oświetlenia musi działać nieprzerwanie. Część jednak może być włączana tylko okazjonalnie. Najlepszym przykładem są toalety. Witold Antosiewicz jako przykład innowacyjnych rozwiązań Philips podaje oprawę do oświetlenia wiaty Mini300LEDgen2, która oferuje m.in. takie innowacyjne elementy jak: wideodetektor ruchu pojazdów i pieszych oraz układ umożliwiający regulację strumienia; czujnik poziomu oświetlenia zewnętrznego (poziom oświetlenia dziennego, wpływ oświetlenia parkingu, sąsiedniej ulicy itp.) oraz system utrzymania stałego poziomu oświetlenia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rola światła w wizualizacji stacji paliw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!