XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ropa ma przed sobą dwa scenariusze

Ropa ma przed sobą dwa scenariusze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku pozostają niemal bez zmian, po spadku w poniedziałek o 1,2 proc. Inwestorzy zastanawiają się co ważniejsze - spodziewany spadek zapasów ropy w USA czy też podwyższanie produkcji ropy w Libii - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 44,20 USD. Bardziej aktywne kontrakty na sierpień zwyżkują o 2 centy do 44,45 USD.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 4 centy do 46,95 USD za baryłkę.

We wtorek Amerykański Instytut Paliw (API) poda cotygodniowy raport o zapasach paliw w USA. Dzień później zrobi to Departament Energii USA (DoE).

Analitycy oceniają, że w ub. tygodniu zapasy ropy spadły o 1,2 mln baryłek. Pomimo tego są one i tak bardzo wysokie - przypominają eksperci.

Zapasy ropy w USA są obecnie o 100 mln baryłek powyżej średniej 5-letniej, a produkcja ropy wynosi dziennie 9,33 mln baryłek, niemal najwyżej od sierpnia 2015 r.

"Wysokie zapasy ropy w USA i wysoka produkcja to wyraźnie +wiatr w oczy+, który powstrzymuje przed mocniejszym wzrostem cen ropy" - ocenia David Lennox, analityk rynku surowców w Fat Prophets w Sydney.

"Jednak ceny ropy w okolicach 45 USD za baryłkę mogą spowodować, że Amerykanie zaczną ograniczać produkcję" - dodaje.

Tymczasem więcej ropy na rynki dociera z Libii. Kraj ten pompuje obecnie najwięcej ropy od 4 lat, a produkcję surowca wznawiają kolejne pola naftowe.

W styczniu kraje OPEC rozpoczęły ograniczanie wydobycia ropy w ramach kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie (b/d), czyli o 1,2 mln b/d, aby wesprzeć notowania surowca. Porozumienie to nie obejmuje m.in. Libii.

Państwa niezrzeszone w OPEC zgodziły się na ograniczenie produkcji ropy o 600 tys. baryłek dziennie, z czego Rosja o 300 tys. b/d. To porozumienie miało obowiązywać do końca czerwca.

Pod koniec maja kraje zrzeszone w OPEC oraz pozostali główni producenci ropy zgodzili się na wydłużenie cięć w wydobyciu ropy naftowej o 9 miesięcy, począwszy od lipca 2017 r. Cięcia zostały utrzymane na obecnym poziomie, czyli 1,8 mln baryłek dziennie.

W poniedziałek ropa w USA staniała o 1,2 proc. W ubiegłym tygodniu spadek cen surowca w USA wyniósł 2,4 proc. Był to trzeci z kolei tydzień ze zniżką notowań ropy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ropa ma przed sobą dwa scenariusze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!