Ropa naftowa ma coraz więcej powodów, by drożeć

Ropa naftowa ma coraz więcej powodów, by drożeć
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ropa naftowa w Stanach Zjednoczonych drożeje 12 września rano o ponad 1 procent. Notowania surowca mają silne wsparcie, bo spadają jego zapasy. Na dodatek maleje też produkcja amerykańskiej ropy. Nieubłaganie zbliża się huragan Florence, a Iran gromadzi zapasy ropy na supertankowcach.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 70,14 dolarów, po zwyżce o 89 centów, czyli 1,3 proc.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 79,50 dolarów za baryłkę, po zwyżce notowań o 44 centy.

Amerykański Instytut Paliw (API) podał w swoim raporcie, że zapasy ropy w USA w zeszłym tygodniu spadły aż o 8,64 mln baryłek.

W środę oficjalne dane o zapasach paliw w USA przedstawi po 16.30 Departament Energii (DoE). Jeśli potwierdzą one wyliczenia API, to spadek zapasów ropy o ponad 8 mln bryłek byłby najmocniejszy od lipca.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg prognozują spadek zapasów ropy o 2 mln baryłek.

Tymczasem DoE szacuje, że w tym roku średnia produkcja ropy w USA wyniesie 10,66 mln baryłek dziennie wobec spodziewanych wcześniej 10,68 mln baryłek.

W 2019 r. produkcja ropy w USA wyniesie średnio 11,5 mln baryłek, a wcześniej szacowano, że będzie to 11,7 mln b/d.

Producenci ropy sygnalizują też swoje obawy, że rurociągi Permian Basin nie będą gotowe w przyszłym roku na czas, co może spowodować powstanie "wąskiego gardła" w przesyłaniu ropy z tego zagłębia łupkowego.

A tymczasem huragan Florence nieubłaganie przesuwa się naprzód - w kierunku Północnej Karoliny.

Chociaż Florence może ominąć rafinerie w rejonie Zatoki Meksykańskiej i Filadelfii, to towarzyszące mu ulewne deszcze stanowią potencjalne zagrożenie dla głównych rurociągów paliwowych, w tym dla Colonial, największego amerykańskiego "dostawcy" produktów naftowych z Zatoki Meksykańskiej na wschodnie wybrzeże USA.

Swoją ropę, przed zbliżającymi się sankcjami USA, gromadzi tymczasem na supertankowcach Iran - w listopadzie wchodzą w życie restrykcje USA na irańską ropę. Eksport irańskiej ropy jest najniższy od marca 2016 r. - w sierpniu wynosił 2,1 mln baryłek dziennie.

We wtorek ropa w USA zyskała 1,71 dolarów, czyli 2,5 proc., do 69,25 dolarów za baryłkę. Brent na ICE zdrożała o 2,2 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ropa naftowa ma coraz więcej powodów, by drożeć

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!