Ropa naftowa napędza wzrosty cen

Ropa naftowa napędza wzrosty cen
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, we wrześniu 2018 r. pozostał na niezmienionym poziomie w stosunku do wartości sprzed miesiąca - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

  • W układzie branżowym największe tendencje do podwyżek wykazuje przemysł energetyczny, w szczególności przetwórstwo ropy naftowej.
  • Na kształtowanie się inflacji wpływają w istotnej mierze ceny importu, w szczególności ropy naftowej.
  • Dodatkowo od kilku miesięcy widać tendencję do osłabiania się złotego wobec dolara.

"Od trzech miesięcy wskaźnik wykazuje niewielkie zmiany, jednak pozostaje na podwyższonym w stosunku do ubiegłego roku poziomie" - napisano komunikacie BIEC z 13 września.

Według BIEC największym zagrożeniem dla stabilności cen są nadal: rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej, którym towarzyszy wysoki popyt wewnętrzny, niestabilne ceny surowców oraz kurs złotego, a także perspektywa wzrostu cen żywności na krajowym rynku w efekcie tegorocznej suszy.

"Ponownie nasiliły się oczekiwania konsumentów co do spodziewanego tempa wzrostu cen" - napisano. Dodano, że ponad 60 proc. badanych konsumentów spodziewa się, że ceny w najbliższej przyszłości wzrosną. "Od trzech miesięcy systematycznie zwiększa się odsetek respondentów spodziewających się przyspieszonego wzrostu cen, a zmniejsza odsetek tych, którzy uważają, że ceny będą rosły, ale wolniej niż dotychczas" - stwierdzili eksperci BIEC.

Jak zaznaczono, konsumenci zdecydowanie częściej spodziewają się wzrostu inflacji. "Dane historyczne dla polskiej gospodarki wskazują, że odsetek konsumentów spodziewających się wzrostu cen w perspektywie najbliższych miesięcy waha się w zakresie od około 40 proc. w okresach bardzo niskiej inflacji lub umiarkowanej deflacji do około 80 proc. w okresach inflacji zbliżającej się do 5 proc. w skali roku" - czytamy. Wyjaśniono, że obecny poziom 60 proc. konsumentów spodziewających się wzrostu cen jest w połowie tego przedziału, "co wskazuje na spodziewany przez konsumentów poziom inflacji w okolicach 2,5 proc.".

BIEC podkreśliło, że od maja 2018 roku systematycznie zwiększa się odsetek tych menadżerów firm, którzy planują w najbliższym czasie podnosić ceny na swe wyroby. "O ile jeszcze kilka miesięcy temu podwyżki cen planowali głównie przedstawiciele przedsiębiorstw dużych i średnich, a małe firmy wykazywały większą powściągliwość w podnoszeniu cen, o tyle obecnie tendencje te we wszystkich grupach wielkościowych są jednakowe" - podkreślono.

Według ekspertów Biura w układzie branżowym największe tendencje do podwyżek wykazuje przemysł energetyczny, w szczególności przetwórstwo ropy naftowej, oraz przedsiębiorstwa przetwórstwa metali. "Spośród 22 branż jedynie w dwóch nieznacznie przeważają tendencje do obniżania cen (przemysł samochodowy oraz meblarski)" - podkreślono.

Jak przypomniano, od początku roku rosną koszty zatrudnienia. "Co prawda ich tempo wzrostu w ostatnich dwóch miesiącach uległo niewielkiemu wyhamowaniu, jednak zapowiedź podwyżki minimalnego wynagrodzenia od stycznia przyszłego roku ponownie wpłynie na wzrost kosztów pracy w przedsiębiorstwach" - wskazano.

BIEC podkreśliło, że na kształtowanie się inflacji wpływają też ceny importu, w szczególności ropy naftowej. "Co prawda ceny tego surowca w ostatnim czasie nieco ustabilizowały się i nie przekraczają 80 dol. za baryłkę, jednak w ciągu ostatniego roku cena tego surowca na światowych rynkach wzrosła o blisko 50 proc." - przypomniano. Dodano, że od kwietnia obserwujemy tendencję do osłabiania się złotego względem dolara, w którym najczęściej rozliczane są zakupy tego surowca. "W konsekwencji te dwa czynniki przyczyniają się do wzrostu kosztów zakupu ropy naftowej u krajowych przetwórców, co może przyczynić się do wzrostu cen detalicznych benzyny, wzrostu kosztów transportu, a w nieco dłuższym okresie przełoży się na wzrost cen pozostałych towarów" - oceniono.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ropa naftowa napędza wzrosty cen

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!